Мирні переговори в Парижі та угода про ресурси та інші акценти світових ЗМІ 18 квітня

У фокусі міжнародних видань – важливі домовленості між США та Європою стосовно миру в Україні, а також завершення угоди про корисні копалини

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 18 квітня.

Угода про корисні копалини буде підписана наступного тижня 

Володимир Зеленський і Дональд Трамп, Фото: Getty Images

 

Однією з важливих тем, яку обговорюють західні медіа є угода про корисні копалини, яку українці та американці готуються підкисати. У The New York Times написали, що Україна та США вже підписали меморандум про взаєморозуміння, однак у ньому мало деталей. Хоча президент Трамп заявив, що очікує незабаром підписати повну угоду про корисні копалини з Україною.

Меморандум, підписаний з міністром фінансів США Скоттом Бессентом, передбачає створення фонду для відновлення України, але джерела доходів не уточнено. Попередні проєкти угоди стосувалися доступу США до природних ресурсів України, зокрема рідкісноземельних металів, з реінвестицією доходів у відбудову. Переговори ускладнювалися політичним тиском і суперечками, але угода має бути ратифікована Конгресом США та парламентом України.

У The Washington Post відзначають, що Трамп припустив, що угоду буде підписано 24 квітня. Однак міністр фінансів Скотт Бессент пізніше сказав, що вони розраховують закрити питання “приблизно – 26 квітня”. Він додав, що адміністрація Трампа все ще працює над деталями угоди, але це буде “по суті те, про що ми домовилися раніше”.

У New York Post додають, що в Україні є великі поклади понад 20 корисних копалин, які США вважають критично важливими, включаючи титан, літій та уран, – усі вони необхідні для американської армії, енергетики та ядерної енергетики.

“Зеленський неодноразово висловлював готовність підписати рамкову угоду – якщо це не розглядатиметься як відплата за раніше надану військову допомогу. Партнерство частково покликане допомогти завоювати прихильність Трампа та активізувати підтримку Америки проти російського вторгнення”, – пишуть у виданні. 

Європа та США починають говорити однією мовою стосовно завершення війни в Україні 

Ще одна важлива тема – зустріч представників України, США та Європи у Парижі. У CNN написали, що у столиці Франції європейські та українські офіційні особи зустрілися з держсекретарем США Марко Рубіо та спецпосланником Стівом Віткоффом, щоб обговорити план США щодо припинення війни в Україні. Переговори, які отримали підтримку Франції, Британії та Німеччини, назвали “стратегічною можливістю”. 

План США отримав позитивний відгук, хоча деталі не розкрито. Рубіо також спілкувався з главою МЗС Росії Лавровим, наголосивши на прагненні Трампа завершити конфлікт. Україна та союзники висловили підтримку, але Київ стурбований проросійськими наративами Віткоффа, що критикувалися Зеленським. Наступні переговори заплановані наступного тижня в Лондоні. 

Макрон назвав зустріч “днем дипломатичної мобілізації”. Трамп заявив, що очікує відповіді Москви на пропозицію перемир’я, але визнав складнощі, відкинувши відповідальність Зеленського за війну, про яку натякав раніше. Однак Росія посилила атаки, а попередні спроби перемир’я, включно з 30-денною паузою, не стримали агресію. До того ж Москва вимагає зняття санкцій для виконання угод, ускладнюючи діалог.

У The Guardian додають, що за словами французького чиновника знайомого з переговорами, американці готові обговорювати гарантії безпеки, але точний зміст цих гарантій залежатиме від переговорів, які дозволять Україні якомога швидше досягти тривалого миру, починаючи з повного припинення вогню. 

Натомість Кремль заявив, що паризька зустріч була шансом для Віткоффа поінформувати європейських чиновників про поточний статус мирних переговорів, хоча речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що Росія поки що бачить лише “зосередженість на продовженні війни” з боку європейців. А головний представник Росії з економічних переговорів Кирило Дмитрієв заявив, що “деякі країни” намагаються зірвати переговори Москви зі США. 

У Politico відзначають, хоча всі сторони погодилися з необхідністю негайного припинення вогню, офіційний представник Франції, виступаючи після завершення дискусій у Парижі, підкреслив прагматизм, зазначивши, що “низка територій наразі окупована Росією”. Тому в адміністрації Макрона теж почали говорити про те, що припинення вогню в Україні має “виходити з реальності”, як це раніше казали у США. 

У BBC зазначали, що президент України Володимир Зеленський закликав учасників зустрічі “тиснути” на Росію, щоб вона погодилася на припинення вогню, оскільки “Росія використовує кожен день і кожну ніч, щоб вбивати”. 

У New York Post кажуть, що експерти застерігають від погодження з вимогами Росії, кажучи, що це винагородить країну за розпочату війну та дасть сигнал супротивникам, таким як Китай, що США не будуть протистояти незаконним вторгненням на суверенні території.

 

Джерело

Володимир ЗеленськийДональд ТрампКиївська областьКитайМЗСРосіяСША