Мінфін планує надходження від податків без урахування реалій економіки

Мінфін планує надходження від податків без урахування реалій економіки 1 Планування Мінфіну щодо надходжень від податків, м’яко кажучи, відрізняється оптимізмом.

Згідно з аналізом Національного інституту стратегічних досліджень, перевиконання планових доходів держбюджету України за підсумками 2024-го становило 13,5%. Причому основна частина доходів традиційно забезпечувалася за рахунок податкових надходжень. Про це пише Віктор Конєв, журналіст ZN.UA, у статті “Знову підвищення податків?! А економіка витримає?”.

І хоча питома вага податкових надходжень у структурі доходів держбюджету знизилася з 85,4% 2021 року до 52,7% 2024-го, але того ж 2021-го такої частки коштів міжнародних донорів у нас точно не було.

“І хай там як, основним бюджетоутворювальним податком залишається податок на додану вартість”, – зазначає авторка.

Надходження “внутрішнього” ПДВ із вироблених товарів 2024 року з урахуванням бюджетного відшкодування становили 268,3 млрд грн, що на 53,7 млрд грн, або на 25%, перевищило відповідний показник 2023-го. Надходження “зовнішнього” ПДВ за ввезеними товарами 2024 року становили 466,1 млрд грн, що на 100 млрд грн, або на 27,3%, перевищувало відповідний показник 2023-го (366,2 млрд грн).

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ Мінфін планує надходження від податків без урахування реалій економіки 2 Підвищення ПДВ: аргументи уряду не збігаються з реальністю .

Іншими словами, ПДВ-надходження принаймні на чверть зросли з попереднього року, але до планів Мінфіну не дотягнули. При цьому в міністерстві не пояснюють, на що спиралися в плануванні. Але йдеться про ПДВ, який залежить від споживання, тобто буквально від розміру економіки та платоспроможності її агентів. Оскільки жодних ознак стрімкого економічного зростання ми не спостерігали, то проблема може полягати саме в необґрунтовано оптимістичному плануванні.

Основний драйвер економічного зростання України – внутрішнє споживання і, відповідно, виробництво. Тому будь-яке збільшення фіскального тиску має супроводжуватися адекватними заходами підтримки бізнесу та населення.

“Адже з вичавленого лимона вже нічого не видавити”, – пише автор.

Забувши про це, цілком можна замість додаткових податків отримати зменшення економіки і подальший спад.

З іншими статтями автора можна ознайомитися за посиланням.

 

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності