Курс валют – Чому в період зимових свят в Україні зростає попит на долари та євро

Вадим Башта Сергій Следзь

Бажання населення та бізнесу максимально розмістити вільну гривню на валютному паркінгу в період зимових свят стало основним драйвером пришвидшеної девальвації в останню декаду грудня.

Продаж перевищував купівлю в 260 разів

Зовсім небагато експертів прогнозували, що долар наприкінці поточного року таки подолає психологічну планку в 42 грн за долар США, але це таки сталося на міжбанку. НБУ станом на 24 грудня встановив курс 41,99 грн/дол. Це історичний рекорд. Але міжбанк успішно перескочив цей рівень, а готівковий ринок уже тестує наступні проміжні зупинки на шляху до позначки 43 грн/дол. Враховуючи темпи девальвації гривні, такий рівень, ймовірно, буде дуже швидко подоланий.

Валютний ринок України перетворився на «місто», де всі автомашини рухаються в одному напрямку. А так звана керована девальвація подеколи потребує неадекватно великих обсягів валютного «поливу». Тому пожежна команда не завжди справляється. Станом на 20 грудня 2024 року регулятор лише на міжбанку за поточний рік реалізував 32,9 млрд дол. Купівля ж становила «копійчані» 126 млн дол.

На завершення картини року попрацював грудень. Саме у грудні валютний ринок зафіксував цілу низку рекордів курсу долара.

Відсоткова ставка, як демонструє досвід Туреччини, як амортизатор спрацьовує не завжди. А тому ризики форс-мажорного сценарію на валютному ринку України таки існують. Американський долар, як і євро, як і будь-які фіатні гроші, історично втрачають вагу. Але в Україні в результаті ні долар, ні євро, ні злотий суттєво дешевшати в найближчому майбутньому не будуть. Дорога валюта в Україні — це математична константа.

Чи довіряти методиці технічного аналізу, кожен вирішує самостійно, як і те, де краще «припаркувати» власні фінанси до і після Нового року.

Джерело

АвтоЛьвівська областьНБУСША