Курс долара до гривні знижується останнім часом через сезонне збільшення пропозиції валюти та зменшення попиту. НБУ під час війни продовжує бути активним учасником ринку.
Як зазначив Гелетій, в умовах війни в Україні існує структурний дефіцит валюти в приватному секторі, який покриває НБУ. Водночас в державному секторі – профіцит валюти.
“У грудні був значний фіскальний імпульс, його дію ми спостерігали в першій половині січня. За результатами січня середньоденний обсяг наших інтервенцій становив 163 млн доларів”, – сказав він.
За його словами, вже у першій декаді лютого ситуація покращилася, розширилася пропозиція. “Тим не менше, з урахування видатків державного сектору, потреби державного сектору в імпорті товарів обсяг наших інтервенцій у другій половині розширився, і ми вийшли на показник за результатами лютого в обсязі 153 млн доларів”, – розповів Гелетій.
Наразі, з урахування сезонного чинника, перш за все, спостерігається розширення пропозиції валюти для сплати, в лютому – квартальних, зараз – річних податків. “Також з урахування аграрного циклу ми бачимо розширення пропозиції, зменшення попиту, і відповідно це відображається в зміцненні гривні”, – сказав він.
Попит також зменшився з боку населення. Якщо в січні він становив близько 56 млн доларів за день, зараз це 42 млн доларів. Попит був великий наприкінці минулого року та на початку цього через високі видатки з бюджету та відповідні курсові очікування, повідомив представник НБУ.
“Зараз ситуація вирівнялася, спред між офіційним і готівковим курсом не перевищує 0,5%, у певні дні він був на рівні 0,1%”, – розповів заступник голови НБУ.
Гелетій також повідомив, задовільна ситуація з рівнем торгів на міжбанку без участі НБУ – на рівні 48%
“Наш підхід незмінний – це активна участь, в поточних умовах війни ми важливий учасник, і ми надалі будемо згладжувати цей структурний дефіцит, який існує в приватному секторі”, – сказав він.