Компенсація за пошкоджене майно 2025 – чи можна звернутися вдруге
Пояснення дали юристи.
Українці, чиє житло було знищене чи пошкоджене, можуть звернутися за грошовою компенсацією від держави. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, чи можна її отримати, якщо майно зазнало повторного пошкодження.
У разі повторного пошкодження об’єкта нерухомого слід здійснити дії, аналогічні до подання заяви на компенсацію вперше.
- Подати заяву на отримання компенсації.
- Відкрити спеціальний рахунок «єВідновлення» у банку-партнері для зарахування компенсації.
- Дочекатися повідомлення про реєстрацію заяви та початок її розгляду.
- Спеціальна комісія з розгляду питань щодо надання компенсації, створена при органі місцевого самоврядування, розгляне заяву, проведе обстеження пошкодженого майна, внесе дані про нього в Реєстр пошкодженого та знищеного майна та визначить вартість його відновлення.
- За результатами розгляду заяви заявнику у «Дії» надійде повідомлення про прийняте комісією рішення та розмір компенсації.
Що робити, якщо заявник ще не пройшов верифікацію (перевірку факту цільового використання компенсації за попередній ремонт)
У разі, коли на момент повторного пошкодження об’єкта нерухомого майна не пройдена верифікація, до подання заяви заявнику компенсації необхідно:
- закрити спеціальний рахунок, який був відкритий для попередньої компенсації.Якщо на цьому рахунку наявні невикористані кошти, такі кошти повертаються банками на підставі платіжної інструкції на рахунок АТ «Ощадбанк», з якого було виконане перерахування коштів;
- подати заяву до комісії про здійснення верифікації цільового використання компенсації для проведення ремонту з метою придбання будівельної продукції для проведення ремонту за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі.
Така верифікація здійснюється для закриття заяви в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, яка була подана щодо повторно пошкодженого об’єкта.
Розрахунок компенсації комісія здійснює з обов’язковим визначенням обсягу пошкоджень об’єкта нерухомого майна та з урахуванням виконаних робіт та даних акту верифікації, зокрема про наявну придбану будівельну продукцію для проведення ремонту за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі. Інформація щодо повторно пошкодженого об’єкта на підставі акту верифікації фіксується комісією в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна.
20 березня набрала чинності постанова Кабміну від 14 березня 2025 р. №296, якою було внесено зміни в порядок надання компенсації за пошкоджене внаслідок війни майно. Нагадаємо, що змінилося.