Коли нам кажуть, що у нас нема карт, а виявляється вони є, – Притула

Михайло Притула, військовий експерт, полковник запасу СБУ, експерт з військової контррозвідки, вважає, що Україна має грати фінансовими механізмами, якими діє США та особисто Трамп

“Йде боротьба за території та ресурси, тому в цій ситуації давайте дивитися на гроші. Що може зробити українська влада? Чому ми не використовуємо наші важелі впливу? Уявімо, що в західних ЗМІ з’являється інформація, що в Україні якийсь депутат зареєстрував законопроєкт про введення тарифів на вивіз українського зерна, кукурудзи, олії. Що тоді буде відбуватися на американських біржах? Україна постачає на світовий ринок 15% кукурудзи, 10% твердих сортів пшениці, а займаються цим, в основному, американські трейдери, які скупляють зерно в Україні. На сьогодні всі наші селяни зерно вже продали, тобто ми нічим не ризикуємо, якщо будемо вводити тарифи. Нам зерно треба, тому ми маємо його берегти. Гарантій безпеки від США в України поки що немає. Відповідно, поки йде розмова про якусь ресурсну угоду, давайте берегти те, що у нас є – зерно. Наш обов’язок – так діяти”, – зауважив полковник запасу СБУ.

За його словами, є ще опції, які маємо робити. Слід розуміти, що ресурсна угода зі США автоматично нас відрізає від партнерів ЄС, яких більше і вони фізично ближче. Є питання – чому досі не з’явилася аналогічна, симетрична угода з ЄС? Чому ми не обговорюємо таку угоду з Німеччиною або з Францією, чи Великою Британією? Ні Макрон, ні Шольц не відмовляться підписати подібну угоду. Це ми можемо підписати із Польщею, навіть з Орбаном. І тоді ресурсна угода зі США просто розмиється.

“Треба створювати конкуренцію. Ми маємо грати фінансовими механізмами, якими грають у США. Це ті самі методи, якими діє особисто Трамп. Такий підхід йому буде знайомий. Коли нам кажуть, що у нас немає карт, то виявляється, що вони у нас є. Ми їх самі за ніч намалювали. Ці карти можуть бути у вигляді, наприклад, офіційного законопроєкту, який буде розглядатися у Верховній Раді. Невідомо чи ухвалять його, чи ні, але сама загроза появи таких тарифів буде впливати на фондові ринки. І тоді нам буде простіше вести перемовини”, – підкреслив Михайло Притула.

  • Раніше міністр фінансів США Скотт Бессент припустив, що Київ та Вашингтон можуть підписати угоду про корисні копалини вже наступного тижня. 
  • Президент України Володимир Зеленський у четвер, 27 березня, заявив, що США пропонують замість рамкової угоди про корисні копалини одразу підписати повну.
  • 28 березня у ЗМІ з’явилася інформація, що адміністрація президента США Дональда Трампа повернула до угоди про надра вимогу до України відшкодувати всю допомогу, яку Штати надали після початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році. 
  • Під час години запитань до уряду у Верховній Раді міністерка економіки України Юлія Свириденко підтвердила, що уряд отримав проєкт Угоди від США щодо корисних копалин,  Україна формує свою позицію

Джерело

Володимир ЗеленськийДональд ТрампКиївська областьОлаф ШольцРосіяСБУСШАУгорщина