Княжицький з аналізом укладеної США та Україною угоди про надра

Княжицький з аналізом укладеної США та Україною угоди про надра 1

Передусім, це не угода про видобуток корисних копалин. Це угода про створення Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови. Ще має бути щонайменше Угода про обмежене партнерство, яка згадується в тексті цієї угоди

Пов’язані з угодою зміни мають вноситись до національного законодавства – податкового, бюджетного, законодавства про надра, ліцензування тощо. 

  • Угода не повинна суперечити євроінтеграції.
  • Внески: Україна вносить лише права на отримання доходів у майбутньому від продажу ліцензій на видобуток. — вартість можливої військової допомоги “в будь-якій формі (включаючи передачу систем озброєнь, боєприпасів, технологій або навчання)“. Це передбачено пунктом 5 розділу 6 Угоди. 
  • Інтерес США: кожна нова ліцензія або спеціальний дозвіл щодо надровидобування, що видаватимуться після укладення угоди, повинні містити зобов’язання ліцензіата продавати продукцію американцям за ринковими цінами. 
  • Формування фонду: 50% всіх ліцензійних та інших аналогічних сум за видачу нових ліцензій або спеціальних дозволів щодо корисних копалин, перелік яких встановлений угодою (рідкісноземельні метали, нафта, газ тощо). Цей перелік не є виключним, і може розширюватись Україною та США за взаємною згодою. 

Висновки

  1. Укладення угоди продемонструвало конструктивний підхід України у відносинах з США. Україна йде назустріч вимогам адміністрації Трампа. На відміну від Росії, яка бажання американців ігнорує, і відносини не мають конструктивного характеру. 
  2. США отримали економічну мотивацію для подальшої підтримки України: якщо раніше це були демократичні цінності, то тепер до цього додаються захист економічних інтересів США.
  3. В Угоді немає нічого про гарантії безпеки. Скоріш за все, формат угоди про створення фонду і не повинен був це передбачати. Але можна припустити, що таке обмеження сфери дії угоди було позицією саме американської сторони. Україна багато разів заявляла, що гарантії безпеки є ключовим для підписання будь-яких угод.
  4. Умови про воєнну допомогу прописані не конкретно, тож вона цією угодою не гарантується. Але принаймні є хоч якась юридична база для майбутніх постачань зброї.

Джерело

Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності