Княжицький про важелі Китаю, які він може застосувати до Росії

Княжицький про важелі Китаю, які він може застосувати до Росії 1

І як на це впливає розпочата США тарифна війна?

Від початку повномасштабного вторгнення зробив чимало для підтримки російської війни проти України. На словах Пекін декларує повагу до територіальної цілісності нашої держави й досі не визнає анексію Криму чи інших окупованих територій. Але водночас – допомагає Росії обходити санкції, постачає технологічну продукцію, яка використовується для виготовлення зброї, активно купує російські енергоносії та голосує синхронно з Росією в ООН.

Після зміни адміністрації , запровадження нових мит і переформатування підходів до союзників, почала змінюватися і позиція Китаю щодо Європи. Яскравий приклад — останнє голосування в ООН: і США виступили проти резолюції по Україні, а Китай утримався і розкритикував США за ігнорування ролі ЄС у мирному процесі.

З економічної точки зору Китай значно більше зацікавлений у співпраці з ЄС, ніж з Росією. Обсяги взаємної торгівлі неспівмірні. В умовах тарифної війни, яку нині розпалюють США, Пекін уже зараз шукає нові ринки збуту. І розвинені країни Європи тут значно привабливіші за умовну Росію чи держави третього світу. Водночас у самої Європи накопичився цілий перелік питань до Китаю. Одне з головних стосується його підтримки російської агресії. Ця тема вже стала ключовою у політичних переговорах з Пекіном.

Очевидно, що так званий “мирний план Китаю”, оприлюднений кілька років тому, не є жодним планом. Це набір загальних фраз, які не передбачають жодної конкретики й жодних зобов’язань. Основна його мета — сподобатись адміністрації Джо Байдена і лідерам ЄС, які тоді координували свої дії щодо Китаю зі США.

Але зміна американської політики із поверненням до влади Трампа спричинила зростання очікувань від Китаю. Дональд Трамп на форумі в Давосі заявив прямо: “Китай може зробити більше”. Рівно те саме сьогодні каже і Європа, яка остаточно усвідомила екзистенційну природу цієї війни. Адже гарантії безпеки для України — це гарантії безпеки для всього континенту.

9 травня Сі Цзіньпін відвідає Росію. Китай має достатньо важелів впливу на здатність Росії вести війну, і саме від того, як він ними скористається, залежатиме дуже багато. Зокрема — з якими союзниками Китай увійде в тарифну війну зі США. Китай точно може зробити більше.

Джерело

Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності