Железняк заявив, що підписання певної частини угоди про копалини між Україною та США може відбутися цього тижня

Народний депутат України Ярослав Железняк повідомив, що підписання "певної частини" угоди про копалини між Україною та Сполученими Штатами Америки може відбутися цього тижня

Про це передає кореспондентка Еспресо Катерина Галко.  

“Я тільки повернувся з Вашингтона, і я більш ніж переконаний, що у найближчий час, скоріш за все, це на цьому тижні, ми почуємо про підписання певної частини цієї угоди. Вона буде складатися, умовно, з політичної частини – як створюється цей фонд, як він регулюється, і технічної”, – сказав Железняк. 

Він висловив переконання, що за Українським законодавством документ ще має пройти ратифікацію в парламенті.

“Більш того, сама процедура роботи цього фонду передбачає достатньо велику кількість змін в закони України і кодекси. Нагадаю, кодекси у нас зазвичай змінюються окремо. Тобто, якщо ми змінюємо Бюджетний кодекс, Податковий кодекс або Митний кодекс – це окремі законопроєкти і окрема дискусія, так само, як і бюджет”, – пояснив нардеп.

Він додав, що згодом у парламенті можна буде спостерігати “два процеси”. 

“Перше – це ратифікація угоди, а друге – це зміни в законодавство України на виконання ратифікації угоди. Ну, тобто на імплементації її норм”, – зазначив Железняк.

Нардеп також відмітив, що згідно із чернетками, які він побачив, угода буде “в рази краща і менш скандальніша”, ніж та, яка з’явилася у мережі 23 березня. 

“Зараз триває процес. У нас залучена британська компанія, її американський офіс. Вони справді роблять дуже гарну роботу. І я думаю, що угода не буде викликати ніякого резонансу. Тим більше, скажемо так, її дія значно довша, ніж теоретична робота цієї адміністрації Сполучених Штатів”, – резюмував Железняк.

Угода про копалини: що відомо

Президент України Володимир Зеленський у четвер, 27 березня, заявив, що США пропонують замість рамкової угоди про корисні копалини одразу підписати повну.

28 березня у ЗМІ з’явилася інформація, що адміністрація президента США Дональда Трампа повернула до угоди про надра вимогу до України відшкодувати всю допомогу, яку Штати надали після початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році. 

Під час години запитань до уряду у Верховній Раді 28 березня міністерка економіки України Юлія Свириденко підтвердила, що уряд отримав проєкт угоди від США щодо корисних копалин,  Україна формує свою позицію.

Згодом Зеленський прокоментував новий американський проєкт угоди про українські рідкісноземельні мінерали та розповів, що в ньому зʼявилися речі, які раніше сторони відкидали.

31 березня президент США Дональд Трамп сказав, що український лідер хоче відмовитися від важливої ​​угоди щодо корисних копалин.

Того ж дня стало відомо, що Україна та США вперше обговорили американський драфт угоди про копалини.

8 квітня Bloomberg написав, що делегації України та США 11-12 квітня обговорять угоду про корисні копалини.

Того ж дня очільник МЗС Андрій Сибіга заявив, що Україна вже виробила свою позицію щодо угоди зі США про корисні копалини й нині формує групу, яка поїде на переговори. 

27 квітня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна і США домовилися, що в угоді про надра не буде зараховуватися раніше надана допомога від Вашингтона. 

Джерело

BloombergВолодимир ЗеленськийДональд ТрампМЗСРосіяСША