Железняк прокоментував угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови між Україною та США

Народний депутат України Ярослав Железняк прокоментував підписання угоди про створення Інвестиційного фонду відбудови між Україною та США

Про це повідомляє кореспондентка Еспресо Наталя Стареправо. 

Про гарантії безпеки  

“Там є дві частини. Перше – це довгострокова стратегічна партнерство між США і Україною. Як це інтерпретувати? Можете як завгодно. Друге – це підтримка США безпеки, добробуту, відновлення України та інтеграції в глобальній економічній структурі”, – зазначив Железняк. 

За його словами “це все, що стосується питання гарантій безпеки”.

“І зокрема та частина, яка говорить, що якщо США, в майбутньому, надає будь-яку безпекову допомогу, наприклад, військову допомогу, то вона зараховується як внесок у цей фонд. Умовно, вони поставили нам 155-й калібр. І от ціна цього зараховується, як внесок у фонд від Сполучених Штатів. І ці внески в майбутньому, через 10 років, в теорії, ми будемо якимось чином, вже як роялті з цього фонду, повертати. Дай Бог нам мати таке стратегічне планування на 10 років. Поки що ми його не бачимо ані від нашої влади, ані, на жаль, від влади Сполучених Штатів, але так передбачено текстом”, – пояснив нардеп.

Про ратифікацію документа 

“Це перша частина з трьох угод. Відповідно, ця перша частина, вона загальна. Вона складається в так званий міждержавний документ. Міждержавні угоди, вони мають спеціальну процедуру подання на ратифікацію. Частину з них вносить Кабінет Міністрів, частину президент. Вони обов’язково проходять певні процедури перекладу і затвердження, щоб текст не відрізнявся від англійської, української мови в даному випадку”, – зазначив Ярослав Железняк.

Він наголосив, що цей процес займає певний час та висловив думку, що у “найшвидшому випадку”, документ подадуть на ратифікацію наступного тижня. 

“Більш того, немає поспіху, тому що сьогодні останній пленарний день, коли парламент голосує. Далі в п’ятницю ви побачите знову напівпорожній зал. І, відповідно, наступне пленарне засідання буде 13-15 травня. Це найраніше, коли можуть проголосувати за цю угоду. Що стосується наявності голосів, мені здається, тут знову ж таки є певні виклики. Я не переконаний, що багато фракцій, зокрема, з опозиції будуть за це голосувати. І тому тут колегам з коаліції доведеться попрацювати, в тому числі зі своїми колегами, які в очі не бачили цієї угоди”, – сказав нардеп. 

Про необхідність змін в законодавстві 

“Як мінімум там мають бути зміни в Бюджетний кодекс і Податковий кодекс. Є у мене нестримне відчуття, що також треба буде вносити зміни в Закон про природні ресурси, напевно, про державне-приватне партнерство, ну і деякі інші закони. Наш конкретний комітет, який я представляю, податкової митної політики, буде, як мінімум, змінювати Податковий кодекс”, – зауважив Железняк.

Він також додав, що імовірно, “точкові зміни” доведеться вносити і до “декількох фінансових законів”. 

Про значення угоди 

“Я не скажу, що там зрада і не скажу, що там перемога. Чи є це чимось, що принесе багато інвестицій? Я не думаю. Чи є це великою зрадою? Ну, якщо не брати там певні моменти, думаю, що зради глобальної немає. Текст точно кращий, ніж той, який я опублікував 23 березня”, – сказав нардеп. 

При цьому, Ярослав Железняк відмітив важливість залучення іноземних юристів до роботи над угодою. 

“Що точно добре, що найняли іноземних юристів, які, в тому числі нормальною, професійною, юридичною мовою пояснили Міністерству фінансів Сполучених Штатів і іншим відповідним органам, що, деякі речі просто технічно неможливі. І це дуже сильно допомогло покращити текст”, – наголосив нардеп.

Що викликає питання? 

Коментуючи підписання угоди про Інвестиційного фонду, Ярослав Железняк окреслив кілька моментів, які, на його думку, викликають запитання. 

“Коли виходить, умовно кажучи, віцепрем’єрка і говорить що туди будуть надходити доходи тільки від ліцензій, то це не відповідає дійсності. Тому що я бачив цей документ і тому що навіть американська влада стверджує, що це від ліцензій і рентних платежів. Рентні платежі – це наші доходи до бюджету…Відверто кажучи, не до кінця мені зрозуміло, чому ми маємо віддавати гроші в цей фонд не з прибутків інвестиційних проєктів. Ну, ми зробили інвестиційний проєкт, він заробляє гроші. Окей, 50% йде в фонд, 50% інвесторам. А чому це мають бути рентні платежі, які по факту є українським надбанням?”, – зауважив нардеп. 

До цього переліку він також відніс і питання безпекових гарантій.  

“Я чудово розумію цю геополітичну ситуацію…Але якщо забути про геополітичну складову, а навіщо це Україні? Навіщо це США? Які гарантії безпеки без будь-яких гарантій поставок військових? Воно, напевно, потребує додаткової комунікації, пояснення”, – сказав Железняк.

Також він звернув увагу на питання, що стосується юрисдикції фонду, який, за словами нардепа, не підпорядковуватиметься українському праву, а регулюватиметься нормами міжнародного.

“Я не знаю, як детально прописано останній текст, але в одному із передостатніх, те, що я бачив, цей фонд реєструється в Делавері. Це штат Сполучених Штатів, який відомий досить специфічним законодавством, полюбляють стартапи. І багато нюансів, які так чи інакше треба дивитися…Ліцензії, як розподіляються прибутки, які є обмеження. Тому що там є, наприклад, обмеження по країнам, які не надають нам допомоги. Як це розповсюджується на країни, які надали небагато, або якимось іншим чином … Багато речей, які є, треба дивитися в детальному тексті”, – резюмував Ярослав Железняк.

  • Нагадаємо, 30 квітня Україна та Сполучені Штати Америки підписали угоду про створення Інвестиційного фонду з відбудови України. 

Джерело

США