Історія з копалинами має дещо анекдотичний характер: Портников щодо угоди про надра

Журналіст Віталій Портников розповів, що ідею зацікавити Трампа українськими надрами Зеленському підказав сенатор-республіканець Ліндсі Грем

“Я не думаю, що угода про надра має якесь важливе значення. Ви ж бачите, Трамп про неї то згадує, то не згадує. А сьогодні під час зустрічі із Зеленським у Римі він згадував щодо угоди про копалини? Він жодного слова про неї не сказав у своїй соціальній мережі, коли говорив про підсумки цих всіх перемовин. У Білому домі сказали: “Хороша розмова”. Трамп критикував Путіна, нічого не згадував про Зеленського і не говорив, як важливо, що Україна і США будуть співпрацювати в цій сфері. Всі говорять про важливу зустріч, головну подію сьогоднішнього дня, яка підбиває риску під скандалом в Овальному кабінеті, але – ніяких копалин. Я взагалі вважаю, що історія з копалинами має дещо анекдотичний характер”, – зауважив Віталій Портников.

За його словами, історія про копалини з’явилася дійсно з подачі Зеленського, коли він думав, як справити враження на Трампа, тоді ще кандидата на посаду президента. Американський сенатор від республіканців Ліндсі Грем, який дуже добре знає Трампа, підказав цю тему Зеленському. Це ідея Ліндсі Грема, яка пішла з республіканського середовища: “Якщо ти хочеш його зацікавити, запропонуй  гроші, тому що Путін, як ми розуміємо, пропонує йому гроші”.

“І Зеленський запропонував цю угоду про копалини, а Трамп за неї спочатку вхопився, як за інструмент того, що він буде продовжувати допомагати Україні. А як йому допомагати Україні в ситуації, коли ніякої іншої можливості немає, окрім як монетизувати цю допомогу. Ми ж пам’ятаємо, що Трамп весь час казав, що Байден дав гроші американських платників податків, які потрібно повернути. А як ти їх повернеш? Угодою про копалини – вступити в такі партнерські стосунки, які дозволять повернути всю цю історію. От, вам проста ідея, абсолютно логічна для таких людей, як Трамп. І тому Зеленський потрапив навіть не у власну пастку, а у пастку Ліндсі Грема, який міг теж не передбачати такої реакції”, – прокоментував журналіст.

На його думку, можливо, у Трампа немає великої зацікавленості в угоді про копалини, тому що немає і такої зацікавленості у нього щодо нової воєнної допомоги Україні. Адже зараз він здебільшого говорить про економічні відносини з Росією: у нього нова іграшка – великі економічні відносини з Росією.

“Тим більше коли Китай обмежує постачання в США рідкісноземельних металів, а Путін йому говорить: “Та в мене цих рідкісноземельних металів стільки, скільки хочеш”. То, звичайно, тоді набагато цікавіше скасувати санкції проти Росії шляхом визнання російського статусу Криму, ніж підписувати з Україною якусь угоду. Я не кажу, що ця угода не буде підписана, але, безумовно, не в тій редакції, в якій зараз її обговорюють. Зеленський говорить, що  найняли американську кампанію, яка виступає від імені  України, і розмовляє з іншою юридичною компанією, теж американською, щоб це все привести на рівень права. І виявляється, – якщо це привести на рівень права, а не на той рівень безправ’я, який міністр фінансів США Скотт Бессент під час свого першого візиту до Києва намагався нав’язати Зеленському, то це для Штатів виглядає не так цікаво, як виглядало на початку всієї цієї історії”, – зазначив Портников.

 

  • 17 квітня Україна та США підписали меморандум, який засвідчує намір країн фіналізувати та підписати угоду про корисні копалини.
     

Джерело

Володимир ЗеленськийДжо БайденДональд ТрампКитайРосіяСША