Національна комісія з цінних паперів (НКЦПФР) відмовилася продовжити термін дії ПАТ «Закритий недиверсифікований інвестиційний фонд «Прайм Ессетс Кепітал», в якому зосереджені активи Петра Порошенка, через застосування проти нього санкцій РНБО, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.
Згідно з документом, Порошенко 29 квітня 2025 року прийняв рішення продовжити строк діяльності фонду, який завершується цього року, на 20 років. Його підпис на новій редакції статуту був нотаріально засвідчений 2 травня у Варшаві.
Однак у НКЦПФР заявили, що Петро Порошенко порушив обмеження РНБО, коли скористався своїм правом розпорядження цінними паперами ПАТ «ЗНКІФ «Прайм Ессетс Кепітал», оскільки це є фактом розпорядженням активами.
«Підпис Порошенка на новій редакції статуту ПАТ нотаріально засвідчений 2 травня 2025 року в м.Варшава, підтверджує, що він самостійно розпоряджався своїм правом за цінними паперами», – вважає НКЦПФР.
Водночас, на думку компанії з управління активами ТОВ «КУА «Ф’южн Капітал Партнерз», рішення продовжити термін діяльності фонду не є розпорядженням активами, а тому не порушує відповідну заборону РНБО.
У рішенні вказано, що Порошенко мав передати належні йому корпоративні права в управління іншій особі протягом 60 днів, однак відповідної інформації до Комісії не надходило.
Інвестиційний фонд — це спосіб інвестування грошей для групи інвесторів за якого вартість інвестування цільових об’єктів розподіляється поміж всіх них.
ПАТ ЗНКІФ «Прайм Ессетс Кепітал» працює на ринку 20 років та на 100% належить Петру Порошенку. Статутний капітал фонду – 10 375 000,00 грн
Згідно із останнім річним звітом фонду за 2020 рік, він був власником або співвласником СК «Країна»,ТОВ «Телерадіокомпанія «Експрес-Інформ», ТОВ ПІІ «Телерадіокомпанія «НБМ», ТОВ «СОК «Монітор», ТОВ «Телерадіокомпанія «ТРТ-ТБ», ПАТ «Севастопольський морський завод», Міжнародного інвестиційного банку, ПрАТ «Київський завод експериментальних конструкцій», компанії Prime Asset Partners Limited, Feruvita S.L, Ri-System Limited та ТОВ «Фірма Екран».
За останні роки «Прайм Ессетс Кепітал» приніс Порошенку доходи у вигляді дивідендів: за 2024 рік – 1,6 млрд грн, 2023 рік – 8,38 млн грн за 2022 рік – 352,5 млн грн.
Після затвердження санкцій РНБО проти Петра Порошенка у лютому цього року дружина політика Марина Порошенко подала позов із вимогою передати їй частину майна чоловіка, у тому числі 78,93% акцій інвестфонду. Однак у травні Крижопільський районний суд Вінницької області вирішив закрити провадження у справі, мотивуючи це відсутністю предмета спору
Як писало ZN.UA, матеріали для введення санкцій щодо Петра Порошенка почали збирати заздалегідь. Чи вчасно Зеленський ухвалив рішення щодо застосування санкцій до Порошенка? Чи є вони правильною альтернативою судовому процесу та чи законні взагалі санкції щодо громадян країни читайте у статті «Санкції проти Порошенка: дембельський акорд Зеленського чи спосіб зберегти владу?» редакторки відділу внутрішньої політики Інни Ведернікової.