В Україні 2024 року на 30% збільшився імпорт високоактивного бензину А-98/100 (36,4 тис. т). При чому імпорт збільшили всі провідні постачальники, пишуть Сергій Куюн та Наталія Курган у статті «Бензинова незалежність: як будувалася та скільки коштує?».
Лідером лишається UPG, на рахунку якої 63% загального обсягу імпорту, що становить 23 тис. т. Це на 21% більше, ніж було позаминулого року. Майже весь обсяг палива мережа привезла з Німеччини. UPG утримує найбільшу мережу з продажу А-100 — понад 70 АЗК. Далі йде WOG — 56 АЗК, та KLO — 29, зазначили автори.
Загалом незмінними лідерами протягом останніх двох років лишаються ОККО, WOG і UPG. І разом вони імпортували 62% загальних обсягів бензину.
«Найбільший продавець бензину в країні — мережа ОККО — зміцнювала диверсифіковану структуру постачання за всіма напрямками. Польща, Литва, Румунія, Німеччина — збільшення імпорту з цих джерел замінило екстрене постачання Греції 2023 року», – йдеться у статті.
WOG, як зазначили Куюн та Курган, традиційно рухався тими ж напрямками. Компанія відмовилась від бензину з Греції на користь заводів «Орлену» та почала імпорт із Німеччини. За словами авторів, відрізняється ця мережа тим, що поступово відходить від румунського OMV Petrom. Останній за даними джерел в компанії, став найдорожчим у кошику WOG.
Своєю чергою UPG зросла за рік на 34% переважно завдяки стабільним оптовим продажам. Основною для мережі стала майже повна зміна логістики. Зокрема, пальне почали возити залізницею після того, як у листопаді 2023-го бензовози компанії, що забезпечували 100% імпорту мережі, застрягли на кордоні через страйк польських аграріїв.
Однак, наголосили автори, були й втрати. Зокрема, з десятки найкращих імпортерів зникли група «Приват», «БРСМ-Нафта» й «Анвітрейд».
«Перша з початку січня фактично оголосила дефолт: окремі марки пального почали зникати з АЗС іще в жовтні, а на початку року «Авіас» і ANP спорожніли, залишивши власників паливних талонів і карт сам на сам зі своїми проблемами. Щоб якось зняти питання стосовно походження пального та його якості, «БРСМ-Нафта» в другій половині року розпочала імпорт бензину. За п’ять місяців було ввезено 12,4 тис. т, що становить близько третини від загальної реалізації мережі за цей період. Щоправда, виявити паспорти на цей бензин на АЗС компанії поки не вдалося», – додали автори.
«Зростання імпорту бензину компанією «АМІК Україна» на 72% пов’язане насамперед із переходом на прямі контракти з виробниками, тоді як роком раніше мережа купляла великі обсяги в інших імпортерів. Але напрямки лишились попередні — Румунія й Литва. Вперше з 2021 року до п’ятірки найбільших імпортерів бензину потрапив стовідсотковий оптовик – УНТК, яка за рік наростила закупівлю бензину на 71% (до 26,8 тис. т)», – додали автори.
Сьогодні Німеччина посіла четверте місце за імпортом в Україну бензину, хоча ще 2021 року така перспектива здавалася фантастичною. При чому цього року позиції німців у цьому контексті мають всі шанси стати ще міцнішими.