Які цілі нових санкційних пакетів Європи та Великобританії проти РФ
У вівторок, 20 травня, ЄС та Велика Британія затвердили нові санкційні списки проти Російської федерації, які сфокусували на фінансових установах, що допомагають вижити російській економіці та ведуть проросійську маніпулятивну пропаганду
Еспресо детально розповість, про 17 санкційний пакет Європи та новий список Великобританії, які ввели незадовго після відмови Путіна безумовно припинити вогонь до перемовин у Стамбулі.
Найпотужніший удар по “тіньовому флоту” Росії та способах відмивати путінські гроші: 17 санкційний пакет ЄС
Останній список обмежень від Європейського Союзу можна впевнено називати найбільшим переліком, покликаним боротися з танкерами під “тіньовими” прапорами. Санкції цього разу ускладнять пересування для 189 кораблів, які займаються перевезенням російської нафти. Відтак станом на сьогодні обмеження торкнулись 342 суден.
Для порівняння, організація S&P Global Commodities at Sea & Maritime Intelligence Risk Suite у листопаді 2024 року виявила 889 танкерів з максимальною вантажністю на понад 27 тис. тонн, які ймовірно використовувались для перевезення нафти, що підпала під санкції.
Нафтовий танкер Eagle S стоїть на якорі біля порту Кілпілахті в Порвоо, у Фінській затоці, 7 січня 2025 року, фото: Getty Images
Проте цього разу, що не менш важливо, санкційного тиску від ЄС зазнали не лише старі кораблі, а й сама екосистема, за якої такі “шляхи” відкриті. Мовиться про судноплавні компанії, які залучені до обігу російської сирої нафти та нафтопродуктів. Ба більше, йдеться про установи, які зареєстровані та працюють в Об’єднаних Арабських Еміратах, Туреччині та Гонконгу.
В межах протидії торгівлі енергоресурсами РФ також останній пакет вдарив по російській нафтокомпанії “Сургутнєфтєгаз”, доходи якої пов’язують з прямим фінансуванням військових дій Путіна в Україні.
Та в ЄС пригадали не лише про “тіньовий флот” й енергогігантів, а й про військовий “двигун” війни Росії з Україною – майже 50 суб’єктів, які постачають армії окупантів безпілотники, зброю, військову техніку та критичні компоненти до неї.
І знову ж таки, “мапа санкцій проти РФ та КО” лише продовжує розширюватися, адже у контексті постачань військової техніки до санкційного переліку потрапили і 3 китайські компанії, білоруська та ізраїльська компанії, які за даними Євроради забезпечували Росію комплектуючими для БПЛА.
Окрім того, ще на 31 закордонну компанію з Сербії, ОАЕ, Туреччини, В’єтнаму та Узбекистану, які експортують до Росії товари й технології подвійного призначення, наклали жорсткі обмеження.
Вартими уваги є і ще декілька пунктів, які націлені на боротьбу з розграбуванням культурної спадщини в окупованому Криму. Для прикладу, обмеження наклали на російський Державний історико-археологічний музей-заповідник “Херсонес Таврійський” та його керівницю, росіянку Єлєну Морозову.
“Після анексії Криму музей активно займається руйнуванням української культурної спадщини, просуваючи проросійські наративи щодо культурного значення артефактів і місць розкопок, якими він опікується”, – йдеться у санкційному списку ЄС.
Своє місце в окремому списку мають і російські пропагандисти. Серед таких і оперативники російської військової розвідки ГРУ Алік Хучбаров та Ілля Бочаров, яких пов’язують з підривом демократичних політичних процесів в Естонії, і німецькі блогери Томас Рьопер і Аліна Ліпп, і африканські й турецькі медіакомпанії з прямими російськими зв’язками, і чеське онлайн-медіа “Голос Європи”, яке поширювало узгоджену дезінформацію щодо України, Європейського Союзу та його держав-членів з метою підтримки зовнішньополітичних інтересів РФ. До речі, під санкції вже вдруге потрапив і Віктор Медведчук, однак цього разу за згаданий “Голос Європи” та ще одну пропагандистську сміттярку “Another Ukraine”.
Віктор Медведчук, фото: reuters
Союзники України серйозно взялись за боротьбу з “Тіньови флотом”: Британія вводить черговий потужний пакет санкцій
Того ж дня, 20 травня, про новий пакет обмежень для Росії та пов’язаних з нею структур оголосила і Велика Британія. Цей перелік, згідно з пресрелізом, пов’язують з найбільшою в історії атакою безпілотників РФ на Україну.
Для початку, і Об’єднані Королівства знову вдарили по “Тіньовому флоту”, який допомагає РФ обходити санкції та торгувати нафтою – ще 18 кораблів не зможуть ходити водами цієї країни та користуватися її портами.
Дещо проривним можна назвати і те, що серед списку обмежень фігурують і Швейцарська транспортна компанія “Rhodania Shipping SA” та британець Джон Ормрод. І підприємство з Женеви, і громадянин Об’єднаних Королівств є учасниками схем із закупки старих суден та реєстрації їх як танкерів для перевезення підсанкційної нафти. Також санкції торкнулись і двох капітанів російських суден під “тіньовими” прапорами.
Далі у списку стоять компанії, які прямо залучені до підтримки та забезпечення життєздатності російського військово-промислового комплексу. Підкреслюють, що цього разу санкції наклали прямо на ланцюги постачання смертоносних російських систем озброєнь, включаючи ракети “Іскандер”. Що цікаво, серед 12 компанії, які є переліку, перебувають і дві Шанхайські компанії.
Іскандер-М, фото: wikipedia
Власне велика увага у новому санкційному списку приділена і суто фінансовому сектору. Адже у ньому присутні аж 50 компаній, які допомагають країні-терористці обходи санкції та утримувати економіку на плаву. Тут і Фонд гарантування вкладів, і мережа валютних бірж, і реєстраційні та митні центри.
На фоні цього у британському уряді додають, що російський ВВП скоротився в першому кварталі цього року, а економіка, що не пов’язана з обороною, вже деякий час стагнує.
“Витрати на безпеку й оборону зараз становлять понад 40% федерального бюджету, і Путін був змушений підвищити податки й скоротити соціальні витрати, щоб продовжувати війну”, – йдеться у повідомленні уряду ВБ.
Також британці окремо виділили обмеження, які наклали на так звані московські Агентства социального проектирования. Останні, звісно ж, що за фінансування Кремля, здійснюють інформаційні операції, спрямовані на підрив суверенітету, демократії та верховенства права не лише в Україні, а й в усьому світі. Це компанія вже вдруге потрапила у санкційний список, проте цього разу Британія вирішила зосередитись на усіх її ланках, а не лише лідерах.
Активізація боротьби з російськими нафтогазовими колонками та анонс нового, ще потужнішого удару по них
Дуже важливо, хоч і не так помітно, що і ЄС, і ВБ задекларували чергову зміну “стелі” ціни на нафту. Це дозволить обмежити плату, яку Росія отримуватиме за своє “чорне золото” при його транспортуванні з використанням послуг G7, таких як страхування і доставка. Відтак йдеться про встановлення максимуму ціни у $60. Таким чином російська нафта вартуватиме не набагато дорожче від собівартості видобутку та логістики, сильно скорочуючи доходи військової машини Путіна.
Урсула фон дер Ляєн і Володимир Зеленський, фото: president.gov.ua
Легко помітити, що після чергової прямої відмови військового керівництва РФ від припинення вогню Європа та інші надійні союзники України доволі посилили не лиши свої проукраїнські заяви, а й діями стали доводити, що війну хоче припинити не тільки України. Тут і нещодавні київські заяви британського прем’єра Кіра Стармера про 110 “тіньових суден”, проти яких вже готують обмеження, і цінові “стелі” на російську нафту, яку в майбутньому лише звужуватимуть та робитимуть жорстокішими, і вже анонсований 18 пакет санкцій ЄС, про який повідомили і президент України Володимир Зеленський, і голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. За словами посадовців, союзники, які вимагають від РФ миру, лише посилюватимуть тиск на військову машину та економіку агресорки.