Як сервіси типу Liki.ua впливають на вартість ліків в Україні
Порівняння актуальних цін на ліки на практиці посилює конкуренцію серед продавців, а відповідно робить медпрепарати дешевшими для кінцевого споживача, заявив інтервʼю “РБК Україна” Юрій Чертков, засновник сервісу порівняння та бронювання медпрепаратів Lіki.ua.
«Люди шукають або найкращу ціну, або сервіс, або довіру –і всі гравці намагаються цю увагу завоювати. Великі мережі аптек паралельно розвивають свої сайти і водночас присутні на агрегаторах –бо і там, і там є користувач. І це нормально. Ми не витісняємо одне одного –ми створюємо додану цінність», – вважає Чертков.
Він зазначив, що вища та щільніша конкуренція сприяє зниженню цін, і факт, коли всі конкурують зі всіма вигідно для споживача. Тому спроби заборонити певні сайти, за його оцінкою, є дивною.
«Це підвищує ціни, бо це закони ринку. Все просто, закони ринку важко обманути. Знижуєш конкуренцію – підвищуються ціни. Збільшуєш регуляцію – підвищуються ціни. Все чітко», – каже фахівець.
Чертков певен, що без сервісів для порівняння цін та наявності, ліки коштували б в рази дорожче.
«Прайс-агрегатори на першому місці по впливу на ціну. За це аптечний рітейл нас не любить, без нас ціни були б вищими. Споживач завжди буде шукати здешевлення, ми бачимо зараз і від керівництва держави цей тренд на здешевлення», – додав він.
Так, лише його агрегатор, за місяці відвідують 730 тисяч осіб, які потім йдуть у реальні аптеки. При цьому це аж ніяк не є конкуренцією для розвитку сайтів аптечних мереж, а радше додатковою платформою для продажів, стверджує засновник.
Його сервіс працює з усіма ключовими мережами аптек в Україні, які фактично покривають 80% ринку. І це приносить вигоду як для продавців, так і для покупців.
«Ми працюємо з усіма великими мережами, за кількістю – 11 тисяч аптек до нас підключено. Головне – це підключитись до топових мереж, які займають 80% ринку. Усього в Україні близько 15–16 тисяч аптек. Ми зробили ставку на технологічність», – каже підприємець.
Він зазначив, що прайс-агрегатори – це світовий тренд і Україна тут не унікальна. Зокрема, в Польщі через такі сервіси бронюють до 25% відсотків ліків. В Україні частка є навіть більшою, оскільки кількість таких сервісів і їх доля на ринку зростає.
«Цифровий ринок постійно росте. Це корисний та актуальний сервіс – саме те, чого потребували люди. Отже, сформувався, так би мовити, “відкладений попит” на нас. До прикладу, сам лише наш сервіс зростає на 20% щомісяця. Це дуже хороший темп, і він не падає», – резюмував представник агрегатора.