НАБУ й САП оголосили підозри фігурантам, причетним до розкрадання 733 млн грн на закупівлях Міністерства оборони. Зокрема, підозру отримав експосадовець відомства
Про це інформує Національне антикорупційне бюро.
Протягом 2022-2023 років забезпечення української армії продуктами відбувалося через закупівлю відповідних комплектів.
“Це передбачало можливість замовляти продукти за затвердженим каталогом, який налічував 409 найменувань. Найбільш вживані, як-от овочі, крупи, м’ясо, вода, становили лише 10% асортименту. Решта ж, на кшталт спецій, желатину або ягід замовлялись зрідка або ніколи”, – йдеться в матеріалі.
Ціну комплекту формували з урахуванням усіх найменувань каталогу – вона становила їхню середню вартість. Таким чином, постачальники могли маніпулювати цінами: завищувати їх на ходові продукти та занижувати на маловживані чи ті, які не можна замовляти через сезонність постачання (черешня або абрикоси взимку).
“Тобто, на перший погляд, порушень не було, і ціна комплекту не змінювалася. Щоправда, картопля, яку постачали тисячами тонн, реалізовувалася втридорога, а сезонні ягоди та фрукти, які майже не замовлялися, коштували копійки. У результаті таких махінацій, протягом серпня-грудня 2022 року дві компанії-постачальниці, контрольовані однією власницею, незаконно отримали надприбутки на суму понад 733 млн грн. Частину цих коштів надалі вивели під виглядом виплати дивідендів та надання поворотної фінансової допомоги пов’язаним компаніям”, – заявляють у НАБУ.
Водночас до вчинення злочину причетний екскерівник департаменту Міноборони, який “не помічав” цінових аномалій у каталозі під час підписання договорів.
Підкреслюється, що після висвітлення в медіа відповідних даних та початку досудового розслідування в січні 2023 року фігуранти зменшили ціни на 11 найбільш затребуваних продуктів. Це запобігло розкраданню бюджетних коштів на суму 788 млн грн.
Підозри у справі за статтями Кримінального кодексу про розтрату, замах на розтрату й відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом, оголосили:
- колишньому керівнику департаменту Міністерства оборони України;
- власниці пов’язаних компаній-постачальниць;
- двом керівникам компаній-постачальниць;
- фізичній особі.
Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Що передувало
2 лютого 2023 року Державне бюро розслідувань затримало групу зловмисників, які привласнювали кошти на продукти для ЗСУ, зокрема продавали військовим яйця по 17 грн.
23 лютого Міністерство оборони України внесло зміни до восьми договорів щодо організації закупівлі продукти для армії. Зокрема вартість яєць стала 8,40.
16 вересня стало відомо, що скандали із закупівлями в Міноборони з яйцями по 17 грн та куртками для військових виникли через непрозорість й неякісність контрактів.
У лютому 2024 року в Міністерстві оборони України розказали про нову архітектуру закупівель для ЗСУ відповідно до стандартів НАТО та про те, за яким принципом закупівлі проводились раніше.