Основні гравці ринку надрокористування
Найбільше спеціальних дозволів належить державним компаніям: АТ “Укргазвидобування” має 213 ліцензій, а ПАТ “Укрнафта” — 89. Водночас 502 компанії з цього переліку входять до 255 корпоративних груп, а найбільші з них — СКМ (13 компаній), “Смарт-холдинг” (17), “Західнадрасервіс” (13), “Істван” (12) та АТБ (11) — мають у своєму складі кілька підприємств із відповідними дозволами. Іноземні власники представлені у 351 компанії, які мають право користування надрами.
Найбільше серед них представників Кіпру (137), Нідерландів (34), Швейцарії (24), Великобританії (23), Німеччини (21), Чехії (16), США (14), Туреччини та Сейшельських островів (по 13), Австрії (12) та Белізу (10).
Критично важливі копалини
39 компаній мають спецдозволи на видобуток 16 із 50 критичних корисних копалин, визначених Геологічною службою США (USGS). Зокрема: ТОВ “Демурінський ГЗК” видобуває ванадій, ніобій, скандій та інші ресурси. З березня 2023 року компанія стала державною після того, як її попередній власник, росіянин Михайло Шелков, потрапив під санкції РНБО. АТ “Об’єднана гірничо-хімічна компанія” має спецдозволи на користування 5 критичними мінеральними ресурсами. У жовтні 2024 року її держпакет акцій придбала компанія “Цемін Україна”, що входить до групи “Нексол Холдінг”.
Група ДФ Дмитра Фірташа контролює три компанії, які займаються видобутком титану, ванадію, скандію та цирконію. СКМ володіє трьома компаніями, що мають ліцензії на видобуток германію. Геннадій Буткевич (АТБ) є бенефіціаром компаній, які мають спецдозволи на графіт, цинк, берилій, титан та цирконій. ТОВ ВКФ “ВЕЛТА”, контрольоване Андрієм Бродським, має право на користування титановими та цирконієвими рудами.
ТОВ “Укрлітійвидобування” — єдина компанія, що має дозвіл на видобуток літієвих руд, підконтрольна Сергію Табалову. “Спис Україна” (група “ОНУР”) володіє дозволами на графіт та ніобієві руди.
Доступ до інформації обмежено
Після початку повномасштабного вторгнення дані про запаси корисних копалин та ліцензії на їх видобуток стали закритими. Однак на порталі відкритих даних залишається доступним перелік чинних спецдозволів, включно з інформацією про власників, типи корисних копалин та терміни дії дозволів. Аналітики YouControl використовували список критичних мінеральних ресурсів, складений USGS у 2022 році. До нього увійшли копалини, що мають важливе значення для національної безпеки, економіки, розвитку відновлюваної енергетики та інфраструктури.
Видобуток надр залишається стратегічною сферою економіки України, яка привертає увагу як держави, так і міжнародних інвесторів. Водночас питання контролю за власністю та прозорості ліцензування залишаються актуальними в умовах війни та глобальної економічної конкуренції.
Як китайський бізнес “вливається” в економіку окупованих територій України – читайте докладніше в розслідуванні на сайті ZN.UA.