Гроші до зарплати: що змінює меморадум про відповідальне кредитування

Асоціація українських банків та сім фінансових компаній, які надають небанківські кредити, підписали Меморандум про забезпечення відповідального кредитування. Що змінилось для українців, які хочуть взяти швидкий кредит

В Україні зросла і кількість мікропозик і заборгованість за ними

“Споживче кредитування в Україні продовжує бути активним, зокрема в секторі мікропозик. Відповідно до статистики за 9 місяців 2024 року українці оформили майже 6 млн мікропозик на загальну суму 37,11 млрд грн, – розповідає у коментарі Еспресо президент Асоціації українських банків Андрій Дубас. 

В Асоціації українських банків зазначають: попри те, що кількість позик залишилася майже незмінною порівняно з попереднім роком, середня сума кредиту зросла на 28%, що свідчить про зростання потреби в більш значних сумах для покриття базових витрат. На думку експертів Асоціації, це може відображати загальне збільшення ринку мікрокредитування через інфляцію та потребу в “грошах до зарплати”. 

“Ринок небанківського кредитування став більш доступним для українців  завдяки змінам у законодавстві та регулюванню процентних ставок, що певним чином позначилося на збільшенні кількості споживачів”, – зазначають в АУБ.

Саме АУБ стала ініціатором підписання Меморандуму про забезпечення відповідального кредитування спільно з сімома небанківськими фінансовими установами (НБФУ).

Чому виникла потреба у меморандумі про відповідальне кредитування

“Потреба у підписанні Меморандуму виникла через випадки недобросовісних практик на ринку, що негативно впливали на репутацію як окремих МФО (мікрофінансових організацій), так і всього сектору в цілому. У зв’язку з цим Асоціація українських банків ініціювала цей документ, щоб встановити чіткі правила та механізми саморегулювання, які сприятимуть стабільності ринку. Підписання Меморандуму є свідченням готовності мікрофінансових організацій до саморегулювання та сприятиме покращенню довіри споживачів до їхніх послуг”, – каже Андрій Дубас.

До Меморандуму про забезпечення відповідального кредитування приєднались ТОВ “Манівео швидка фінансова допомога”, ТОВ “Авентус Україна”,  ТОВ “1 безпечне агентство необхідних кредитів”, ТОВ “Фінансова компанія “Нові кредити”, ТОВ “Віджинфант Юкрейн”,   ТОВ “Мультікредит” та ТОВ “Споживчий центр”.

В АУБ зазначають, що ці сім компаній вже демонструють прозорість і готовність до саморегулювання, їхній приклад може стати орієнтиром для інших учасників ринку, щоб підвищити стандарти відповідального кредитування в секторі. 

Меморандум розроблений АУБ відкритий для підписання всіма небанківськими фінансовими установами України, які мають намір дотримуватися викладених у ньому положень.

Які основні зміни запроваджує меморандум для фінустанов та клієнтів

Меморандум закріплює ключові принципи відповідального кредитування встановлені Національним банком України, серед яких:

  • Обмеження максимальної відсоткової ставки за споживчими кредитами на рівні 1% на день, незалежно від можливих змін законодавства.
  • Впровадження ризик-орієнтованого підходу – компанії повинні оцінювати платоспроможність клієнтів перед видачею кредитів.
  • Дотримання прозорих умов кредитування – клієнти повинні отримувати повну інформацію про реальні умови позики, без прихованих платежів чи штрафів.
  • Використання етичних підходів у стягненні заборгованості. Усі можливі спори з позичальниками вирішуватимуться  шляхом переговорів та медіації.

Документ також передбачає, що учасники ринку забезпечать уважність при наданні кредитів вночі, що дозволить клієнтам уникнути необдуманих фінансових рішень.

 “Для клієнтів це означає більший захист від надмірного боргового навантаження”, – підсумовує Андрій Дубас.

Недопущення управління фінкомпаніям з Росії

Також в Меморандумі зазначено, що фінансові компанії та небанківські фінансові установи зобов’язуються не допускати управління та володіння небанківськими фінансовими установами в  Україні громадянами країни-агресора Росії, а також особами, пов’язаними з країною-агресором, або такими, що підпадають під дію санкцій. 

Асоціація українських банків (АУБ) засуджує діяльність фінансових компаній, які порушують чинне законодавство України, зокрема регуляторні норми Національного банку України (НБУ), що прямо забороняють громадянам російської федерації управляти та володіти небанківськими фінансовими установами.

“Небанківські фінансові установи, які є членами АУБ, представляють близько 80% ринку надання небанківських послуг з кредитування. Члени АУБ дотримуються Концепції НБУ відповідального кредитування, виступають за прозорість ринку небанківського кредитування, є сумлінними платниками податків, створюють нові робочі місця та розвивають фінтех-галузь України”, – зазначив Андрій Дубас.

Джерело

НБУРосія