Генерація електроенергії – які обіцянки Зеленського залишилися не виконаними

Обіцянка «до кінця року» залишилась не виконаною. 

Україна втратила 90% теплової генерації через ракетні атаки ворога. Лише станції ДТЕК зазнали 190 атак, після чого компанії довелося витратити на відновлення станцій близько 2,6 млрд грн. Загалом річні ремонтні витрати компанії можуть сягнути 3,8 млрд грн. Державна ж компанія «Центренерго» отримала ще в липні 1,5 млрд грн із бюджету на подібні заходи. Про це пише Лана Зеркаль, надзвичайний і Повноважний Посол, Член координаційної ради UAFP, у статті «Як відновлювати енергетику так, щоб не виживати, а розвиватися».

Вона зазначає, що міжнародні донори влили вже понад мільярд євро на оперативне відновлення пошкоджених об’єктів. До липня цього року із цих грошей фінансували ремонти та відновлення державних компаній, після заяви Зеленського про «гігават» фонд почав купувати газові турбіни (які невідомо коли будуть підключені, невідомо ким мають бути встановлені і невідомо як працюватимуть у ринку).

Про децентралізовану генерацію президент говорив у звичному, PR-орієнтованому, тоні: «До кінця року побудуємо». В результаті частину привезли донори, частину купили державні компанії та приватні бізнеси. Привезли і купили не означає, що запрацювало.

Станом на сьогодні встановлено лише 60 МВт у громадах і не більш як 150 МВт руками приватного бізнесу (який робить це для власного споживання). Натомість 80% обіцяних потужностей залишались у статусі «профінансовано», тобто закупівель і встановлення ще не відбулося. Є питання і до обладнання, яке міжнародні донори екстрено поставляють громадам: часто воно не відповідає місцевим потребам і можливостям, надходить без необхідного додаткового обладнання. В результаті дорога техніка нічого не генерує, а стоїть під дощем і чекає підключення, наступаючи на граблі мобільної електростанції, яку отримав і не міг підключити «Енергоатом».

З іншими матеріалами авторки можна ознайомитися за посиланням. 

Джерело

ДТЕК