У Євросоюзі планують повністю відмовитися від енергоносіїв з країни-терористки.
Попри значене скорочення споживання російських енергоносіїв, минулого року Євросоюз заплатив за них 23 мільярди євро. Про це заявив єврокомісар з енергетики Ден Йоргенсен, передає «Радіо Свобода».
«До 2022 року половина вугілля, яке ми імпортували до ЄС, було російським. Ми повністю припинили імпорт. Частка нафти знизилася з 27% до 3%. І, нарешті, щодо газу: з 45% нашого газу, що надходив з Росії 2022-го, до 13% сьогодні. Втім, торік ми все одно заплатили Росії 23 мільярди євро за імпорт енергоносіїв», – заявив Йоргенсен.
Він нагадав, що до 2027 року Єврокомісія планує поступово позбутися російського газу на ринках ЄС. Всі інші джерела енергії з РФ з європейського ринку хочуть прибрати до 2030 року. Йоргенсен розповів про введення нових правил, які дозволять відстежувати російський газ на ринку. У Єврокомісії очікують, що держави-члени ЄС напрацюють національні плани щодо поступової відмови від енергоносіїв з РФ. Такі плани, за словами Йоргенсена пропонують подати вже цього року.
«Крім того, ми посилимо контроль над нелегальною нафтою, що потрапляє на ринок через російський тіньовий флот», – додав Єврокомісар.
За його словами, такі рішення – це частина ширшого плану зі зміни торговельних відносин з Росією у зв’язку з безпековими ризиками.
«З огляду на цей важливий зсув у політиці, ми не бачимо жодного можливого сценарію для майбутнього використання «Північного потоку» для транспортування російської енергії до Європи. Це відповідає інтересам нашої економічної безпеки… Ми робимо низку різних кроків. І всі вони ведуть нас в одному напрямку – до більш безпечного, сталого та диверсифікованого енергопостачання», – підсумував Йоргенсен.
Нагадаємо, 20 травня, ЄС і Британія запровадили нові санкції проти Росії, висловивши сподівання, що Вашингтон зрештою приєднається до них. 17-й пакет санкцій ЄС проти РФ спрямований, зокрема, проти майже 200 кораблів тіньового флоту, за допомогою якого Росія продовжує транспортувати свої енергоносії в обхід санкцій. Водночас європейські союзники обговорюють те, як продовжувати тиск на Москву, якщо США не будуть готові запровадити нові обмеження проти Росії.