Громадяни вимагають вето
Нащадок відомого роду Терещенків – Мішель Терещенко подав петицію і наголошує, що президент України Володимир Зеленський має ветувати законопроєкт 12089.
Цей проєкт – це ініціатива народного депутата від “Слуги народу” Ігоря Фріса, яка узаконює сумнівні оборудки з лісами та узбережжями, що відбулися ще за часів Януковича.
Цей законопроєкт фактично дозволяє зберегти у власності незаконно привласнені землі, якщо їхня передача відбулася понад 10 років тому. Якщо ж це сталося пізніше, то громада або держава мають… заплатити ринкову (!) вартість землі на депозит суду.
Міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук у своєму листі чітко зазначила, що підписання закону призведе до порушення суспільного інтересу, на захисті якого має стояти держава.
Уривок з листа Міністерки захисту довкілля Світлани Гринчук
За що проголосувала депутатська більшість (по суті ініціативу підтримали всі фракції, крім ЄС)? Якщо у результаті судового розгляду “новий власник” отримає право на землю – вона залишиться в його руках. Якщо ж виграє громада або держава – дерибанник отримає бюджетні кошти як компенсацію.
А що робити, коли в бюджеті нема грошей? Про цей ризик пише Мінфін у своєму документі: “За відсутності відповідних бюджетних призначень розпорядники бюджетних коштів будуть позбавлені можливості перерахувати відповідні кошти на депозитні рахунки судів і, як наслідок, повернути нерухоме майно у державну власність”.
Лист Мінфіну щодо ризиків 12089
Фактично йдеться про легалізацію вкраденого. Щобільше, цей проєкт суперечить Конституції. Саме тому гарант Конституції мав би його ветувати й цього вимагають підписанти петиції.
На тому, що порушуються норми Конституції наголошує і Мінкульт.
Відповідь Міністерства культури щодо ризиків у проєкті 12089
Хоча на збір 25 000 підписів під петицією дається 90 днів, важливо розуміти, що у президента є лише 15 днів на ухвалення рішення щодо вето. Це означає, що в нас майже не залишилося часу, аби зібрати ще 2 000 підписів. Зеленському відправили закон на підпис 17 березня.
І на жаль, підписати петицію може не кожен. Значна кількість громадян зауважує, що під час підписання петиції стається помилка “404” і викладають у соцмережі Facebook свої скріни як підтвердження.
Пост фронтовика Юрія Сиротюка із скіном про те, що під час підписання петиції у нього виникла проблема
У Офісі президента громадській ініціативі “Голка” повідомили, що проблем із підписанням петиції немає.
Водночас лобісти законопроєкту 12089 запустили свою петицію, яка закликає президента підписати документ (автор Семидідько). Вона рекламується у Telegram-каналах, і що цікаво – без жодного маркування про рекламу.
Щобільше, кошти за таку рекламу не оподатковуються.
Чи є доброчесним бізнес, який використовує чорний ринок реклами, щоб просунути вигідний собі закон? Нагадаю, що упродовж 2024 року у Telegram велася кампанія щодо відбілювання репутації бізнесмена Ігоря Мазепи та просування проєкту 12089.
Що робити?
З одного боку, голосування за петицію – це справа кількох хвилин. З іншого – ситуація показала, що навіть ця проста дія потребує додаткових зусиль.
Тому важливо не лише підписати петицію, а й поширити інформацію про неї. Закликати друзів, знайомих, підписників у соцмережах.
Якщо цей закон президент таки підпише і він набере чинності – це означатиме, що всі роки боротьби за збереження лісів та узбережжя можуть бути марними. Це не лише претензії до дерибанників намагаються занулити, це ще й зануляють результати нашої боротьби.
А демотивувати українців боротися за демократію та справедливість – це стратегічна задача Росії. Прикро, що частина нардепів теж докладається до реалізації цієї задачі.
І сьогодні в парламенті буде ще одне голосування-лакмус. Той таки нардеп Ігор Фріс (“Слуга народу”) виступив з ініціативою закрити доступ до реєстрів (проєкт №11533). Тобто ведеться комплексна робота в інтересах “доброчесних” олігархів – занулити претензії та сховати статки.
Спеціально для Еспресо
Про авторку. Ірина Федорів, журналістка та викладачка, лідерка громадської ініціативи “Голка”
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.