Голова Центробанку Росії Ельвіра Набіулліна заявила, що економіка РФ наразі використовує майже всі доступні ресурси, зіткнувшись із серйозними проблемами та обмеженнями у виробничих можливостях.
Її слова цитує The Moscow Times.
За інформацією чиновниці, рівень безробіття в Росії досяг історичного мінімуму у 2,4%, проте це супроводжується зростаючим дефіцитом робочої сили. Понад 73% підприємств відчувають брак кадрів, а завантаження потужностей на промислових підприємствах перевищило 80%.
“Коли економіка досягає меж своїх виробничих можливостей, але попит продовжує стимулюватися, виникає стагфляція. Щоб уникнути цього ризику, ми змушені підвищувати ключову ставку”, ‒ зазначила Набіулліна.
Стагфляція ‒ це кризовий стан економіки, коли одночасно падають темпи економічного зростання і збільшується рівень інфляції.
За даними Росстату, російська економіка продовжує зростати, хоча темпи сповільнюються. Основними причинами цього є зростання вартості кредитів, скорочення доступу до західних ринків для сировинних галузей та досягнення меж виробничих можливостей підприємств військово-промислового комплексу.
Центробанк прогнозує, що в 2024 році російська економіка може опинитися на межі стагнації: приріст ВВП очікується лише на рівні 0,5-1%, а зростання інвестицій і приватного споживання може зупинитися.
Міжнародний валютний фонд прогнозує значне уповільнення економіки РФ ‒ із 3,9% у 2023 році до 1,3% у 2024 році.
Російські бізнесмени, опитані Bloomberg, зазначають, що відхід західних компаній негативно вплинув на виробничу базу країни, а заміщення імпорту йде повільними темпами. Крім того, мобілізація сотень тисяч громадян на війну з Україною лише посилила кадровий голод у промисловості.
Нагадаємо, у жовтні Центробанк РФ підвищив облікову ставку до 21% вперше за понад 20 років, що викликало обурення деяких із найбільших олігархів країни. Водночас у російських банках неплатежі за кредитами зросли до рекордного рівня.