Економіст Пендзин розповів про непрямі ризики для України через митну війну Трампа

Економіст Пендзин розповів про непрямі ризики для України через митну війну Трампа 1

Економіст, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначив, що для України є невеликі прямі ризики через тарифи, запроваджені Трампом, але є суттєві непрямі

Про це він розповів в етері Еспресо.  

“Що може бути кумулятивне по Україні? Ми надзвичайно залежні з точки зору макрофінансової допомоги. Пам’ятаєте висловлювання Маргарет Тетчер, що немає державних коштів, а є кошти платників податків. Так от, власне, величезні тарифи митні на європейські країни у 20%, а по металу, ми вже говорили – 25%, напевно, по машинобудуванню буде 25%, так, як зробили по Канаді. Вони однозначно призведуть до того, що будуть зменшені кошти, які будуть платити корпорації в бюджети європейських країн і в бюджет Європейського Союзу. Виходячи з амбітних планів європейців збільшувати видатки на безпеку та оборону, цілком імовірно питання макрофінансової допомоги Україні буде стикатися з дефіцитом коштів. І оце якраз той момент, який мене насправді хвилює набагато більше. Тому що, давайте я нагадаю вам, 2025 рік ми проживаємо спокійно, тому що ми отримали кредит 50 мільярдів доларів, де 39 мільярдів – це макрофінансова допомога, яка буде погашатися за рахунок доходів від заморожених російських обліків”, – розповів він.

Олег Пендзин зауважив, що це рішення G7, яке було прийняте наприкінці минулого року, ще до виборів у Сполучених Штатах Америки. Але 2026 рік – це чистий аркуш. 

“Ну, тобто, звідки, що, як, яким чином буде фінансуватися макрофінансова допомога, а без неї ми її фізично не зможемо тягнути одночасно і витрати на безпеку й оборону, і підтримувати соціальні стандарти. Ну, тобто, оце є надзвичайно важливе питання. Тож цей вторинний момент, як на мене, є більш руйнівним для України, аніж, скажімо, безпосередні наслідки підняття цих тарифів митних. До речі, що робити з тою ситуацією? Вже до деякої міри ми почули, є такий політик, пан Гетманцев, який в одному зі своїх звернень на пряму звернувся до уряду з пропозицією переглянути можливості розтягнути цей кредит 50 мільярдів доларів на три роки. Тому що в протилежному разі ми однозначно стикнемося з дуже потужним дефіцитом у 2026-му, добре проживши 2025-й. Але це, так би мовити, загальні речі. Я чомусь думаю, що однозначно уряд буде шукати дипломатичні можливості для того, щоби підтримати. Тут мова навіть не в економіці України, мова в тому блоці, який фінансується, соціальний блок фінансується за рахунок запозичень”, – наголосив економіст. 

  • 3 квітня президент оголосив про впровадження мит у розмірі щонайменше 10% майже на усі товари, які імпортуються до США: тарифи набудуть чинності 9 квітня.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності