Відповідь дали юристи.
Через війну, яку розпочала Росія, багато українців змушені були покинути свої домівки і стати внутрішньо переміщеними особами (ВПО). Вони мають право на грошову допомогу від держави.Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чи можуть її отримувати переселенці, які виїхали за кордон.
Там пояснили, що відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Отже, внутрішньо переміщеними є лише ті люди, які знаходяться на території України перемістилися всередині країни. Якщо ж особа виїхала за кордон, вона вже не вважається внутрішньо переміщеною, а набуває іншого статусу відповідно до законодавства країни перебування (наприклад, «тимчасовий захист»).
Також відповідно до ст.12 Закону підставами для скасування довідки ВПО є, зокрема:
- виїзд на постійне місце проживання за кордон;
- отримання органом соцзахисту інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що ВПО повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Відповідно до п.6 Порядку надання допомоги на проживання ВПО якщо отримувач або уповноважена особа, зокрема, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов’язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв’язку.
Водночас нарахування та виплата допомоги такому отримувачу припиняється:
- з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання,
- або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.
Що буде, якщо не повідомити про виїзд за кордон
Якщо буде встановлено, що людина отримувала виплати за період, коли вже не мала на них права, то органом соціального захисту населення буде пред’явлена вимога про повернення коштів.
Нагадаємо, куди потрібно звертатися, якщо допомога ВПО припинила надходити.