Відповідні зміни прийняли у червні.
Деякі категорії українців можуть розраховувати на соціальні виплати від держави. У червні відповідно до постанови Кабміну від 04 червня 2025 р. № 653 набрали чинності окремі зміни щодо соціального захисту дітей та сімей. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, що змінилося.
Постанова спростила порядок отримання посвідчення батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї. Відтепер отримати документ може також уповноважена особа — на підставі нотаріальної довіреності або адвокатського посвідчення. Крім того: заяви для оформлення посвідчення тепер можна подавати через e-mail, підписавши їх КЕП. До цього часу посвідчення можна було отримати лише особисто одним із батьків.
Було удосконалено питання захисту депортованих або примусово переміщених дітей. Визначено, що індивідуальний план повернення дитини:
- створюється громадськими та благодійними організаціями спільно з держорганами;
- враховує вік, здоров’я, місце перебування, етнічність дитини;
- містить маршрут повернення, перелік документів, потребу в супроводі.
До цього часу існували індивідуальні плани повернення дітей, але механізми не були чітко врегульовані.
Також було запроваджено «підйомну» допомогу у розмірі 50 000 грн на кожну депортовану або примусово переміщену дитину або дитину, яка перебувала під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії РФ.
Допомога виплачується одноразово законному представнику дитини або уповноваженій ним особі, за умови, якщо вони вказані в індивідуальному плані. Раніше виплата допомоги передбачена не була.
Встановлено, що «підйомна» допомога не враховується до середньомісячного сукупного доходу сім’ї під час обчислення доходу для призначення інших видів державної соціальної допомоги.
Які ще заходи підтримки передбачені при поверненні дитини до України
Окрім нового виду допомоги, держава передбачає низку інших витрат, які покриваються за бюджетні кошти в межах індивідуального плану повернення:
- проїзні документи для дитини, її законного представника або уповноваженої ним особи;
- добові та витрати на проживання;
- речі першої необхідності;
- допомога з оформленням документів;
- інші витрати – можуть включати витрати на психологічну підтримку, забезпечення соціальним житлом, забезпечення доступу до медичних та реабілітаційних послуг тощо.
Щороку окремі категорії громадян отримують грошові виплати до Дня Незалежності України. Нагадаємо, чи може отримати такі виплати учасник бойових дій (УБД), який працює на підприємстві комунальної сфери.