Договір у цій редакції неможливо виконати, – Яценюк щодо угоди про корисні копалини

Договір у цій редакції неможливо виконати, - Яценюк щодо угоди про корисні копалини 1

Голова Київського безпекового форуму, премʼєр-міністр України 2014-16 Арсеній Яценюк вважає, що Україна потрапила у важку ситуацію через угоду зі США про корисні копалини

Про це він розповів в етері Еспресо. 

“Зараз ми дійшли до ситуації, де американська адміністрація щось таке дивовижне надіслала. Воно вже було оприлюднено і Financial Times, і в інших виданнях. Дивовижне з точки зору того, що я не маю жодного пояснення цього – ні економічного, ні політичного, ні юридичного, ні ідеологічного. Тобто це угода, яка має на меті навіть не колонізацію України, тому що колонізація України все-таки проходить за іншими стандартами. Це угода, яка створила певну пастку для України. Якщо президент Зеленський її підписує в тій формі, в якій вона була оприлюднена, це приводить до внутрішньополітичної нестабільності, заяв і опозиції, та й окремих членів влади про те, що ця угода неприпустима, і веде до дестабілізації ситуації у країні. Якщо президент Зеленський її не підписує, це призводить до того, що американська адміністрація виходить і каже: “Дивіться, бачите, ми ж так хотіли допомогти Україні. Ночей не спимо. А вони не хочуть працювати, бачите, вони нам відмовляють”, – сказав він.

Арсеній Яценюк зауважив, що договори підписуються заради того, щоб їх виконувати, а його неможливо виконати. Мало того, він має сумніви щодо того, чи його можна ратифікувати.

“Договір, який зараз прийшов, звичайно, що його в цій редакції, в якій він є, його підписувати не можна. Договори підписуються для того, щоб їх виконувати, його неможливо виконати. Я навіть не вважаю, що його можливо ратифікувати. Ба більше, якщо його б ратифікувати, ну тоді частиною цієї угоди повинні бути безпекові гарантії, яких немає в цій угоді. Тоді хоча б є логіка, чому ми йдемо до Конгресу Сполучених Штатів і кажемо: “Ми, як Україна, ратифікували у своєму парламенті, тепер ви ратифікуєте цю угоду”. Війська вони не надішлють. Але як мінімум тоді підписуйте з нами ті гарантії, які хоча б ви дали Ізраїлю. В Ізраїлі правда десятирічна угода, так само ратифікована Конгресом, близько трьох мільярдів доларів вони щорічно дають Ізраїлю без військових сил, які безпосередньо дислоковані в Ізраїлі, але як один з елементів ми можемо це взяти до уваги”, – зазначив колишній прем’єр-міністр України.

Він вважає, що станом на сьогодні склалася доволі патова і складна ситуація для нашої країни через цю угоду. 

“І тут зараз не позаздриш і Зеленському, як з цієї ситуації виходити. І тут зараз не питання в Зеленському, а питання як виходити з цієї ситуації в Україні. Я ще раз підкреслюю, що це пастка. Як не зробиш – хорошого виходу немає. Є єдиний вихід, по якому пішла зараз адміністрація Зеленського, який я не вважаю, що він стовідсотково успішний. Це найняти юристів. Це була моя ідея тоді, коли приїжджав міністр фінансів , що для повноцінної угоди найняти американських юристів і там вже можна тягнути доволі довго тижнями й місяцями самі деталі цієї угоди. Можливо, є незначний шанс того, що українська делегація, яка відвідає Вашингтон, знайде якісь аргументи, переконати американську адміністрацію в тому, щоб прибрати просто абсурдні пункти цієї угоди”, – вважає Арсеній Яценюк.

Угода про копалини

Президент України у четвер, 27 березня, заявив, що США пропонують замість рамкової угоди про корисні копалини одразу підписати повну.

28 березня у ЗМІ з’явилася інформація, що адміністрація президента США Дональда Трампа повернула до угоди про надра вимогу до України відшкодувати всю допомогу, яку Штати надали після початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році. 

Під час години запитань до уряду у Верховній Раді 28 березня міністерка економіки України Юлія Свириденко підтвердила, що уряд отримав проєкт Угоди від США щодо корисних копалин,  Україна формує свою позицію.

Згодом Зеленський прокоментував новий американський проєкт угоди про українські рідкісноземельні мінерали та розповів, що в ньому зʼявилися речі, які раніше сторони відкидали.

31 березня президент США сказав, що український лідер хоче відмовитися від важливої ​​угоди щодо корисних копалин.

Того ж дня стало відомо, що Україна та США вперше обговорили американський драфт угоди про копалини.

4 квітня Зеленський заявив, що наступного тижня юристи представлять йому основні пункти українського драфту угоди про рідкісноземельні мінерали зі США.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності