Ексрадник державного секретаря Сполучених Штатів, колишній директор до справ Європи та Євразії у Раді нацбезпеки США Метью Брайза вважає, що вся політика Дональда Трампа спрямована на залякування, він хоче, щоб інші країни боялись США
Таку думку він висловив в етері “Еспресо”.
“Президент Трамп не дивиться на світ так, як дивився чи дивиться жоден президент у сучасній історії. Він не вважає, що США потрібні союзники чи друзі. Він діє так, як діяв у Нью-Йорку, коли був забудовником: його оточували не друзі, а люди, яких він намагався залякати. Сам Трамп публічно заявляв, що найважливішим інструментом у бізнесі, політиці та житті загалом є страх. Він хоче, щоб інші країни боялися Сполучених Штатів, а не захоплювалися ними чи ставилися з симпатією. Такий же підхід традиційно характерний для російської зовнішньої політики. Я пам’ятаю, як кілька високопосадовців у Москві, коли я працював у нашому посольстві, говорили мені, що справжня сила — це сила страху, а не захоплення. І саме так Трамп сприймає світ”, – пояснив Брайза.
Дипломат зауважив, що в адміністрації Трампа повністю не прорахували наслідки від впроваджених тарифів. Найперше – зростання цін. Брайза також нагадав, що Трамп обіцяв знизити ціни для американських споживачів, натомість тарифи призведуть до зворотнього ефекту
“Вони залишаються близькими з Ілоном Маском, так принаймні здається, але у Білому домі вже зараз точиться серйозна боротьба між Маском і старшим радником Трампа з міжнародної торгівлі Пітером Наварро. Наварро — високоосвічена людина, доктор економічних наук Гарвардського університету. Водночас відомо, що часто він подає ідеї Трампу ще до того, як сам їх ґрунтовно обміркує. І ситуація з тарифами та торгівельною війною, яку розпочав Трамп, схоже, є одним з тих випадків, коли Наварро запропонував ідею, що чим більше тарифів, тим краще для США, — і це добре узгодилось з давніми поглядами Трампа, який “любить тарифи”. Але Наварро не прорахував, а отже, і Трамп не прорахував, що застосування цих тарифів у торгівельній війні проти всього світу неминуче ослабить і збідніє самі Сполучені Штати. До того ж тарифи — за своєю природою інфляційні: вони спричиняють зростання цін. А Трамп, вступаючи на посаду, обіцяв уже в перший день свого президентства знизити ціни для американських споживачів. Отже, Трамп робить ставку на страх, а не на дружбу — і це суттєво відрізняє його від будь-якого іншого президента США в сучасній історії”, – додав він.
Мита США проти всіх країн
Дональд Трамп 2 квітня оголосив про впровадження мит у розмірі щонайменше 10% майже на усі товари, які імпортуються до США: тарифи набудуть чинності 9 квітня.
Міністр фінансів США Скотт Бессент закликав країни, проти яких запровадили мита, не вживати негайних заходів у відповідь: він вважає, що це спричинить ескалацію.
Згодом президент США оголосив надзвичайний стан, щоб “підвищити конкурентоспроможність, захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку”.
Однак за добу після того, як Трамп запровадив нові мита, статки 500 найбагатших людей світу сумарно зменшились на 208 мільярдів доларів.
Згодом британська компанія Jaguar Land Rover заявила про припинення постачання своїх автомобілів до Сполучених Штатів на місяць унаслідок введення президентом Дональдом Трампом 25-відсоткового мита. Аналогічне рішення ухвалили в Audi.
Водночас 7 квітня Трамп оголосив, що в разі, якщо Китай не скасує свої тарифи у розмірі 34% до 8 квітня, США введуть нові, ще більші мита на китайські товари. Наступного дня Сполучені Штати запроваджують тарифи в розмірі 104% проти КНР.
Того ж дня Урсула фон дер Ляєн заявила, що ЄС запропонував США нульові тарифи на промислову продукцію після запровадження Трампом мит.
9 квітня президент США Дональд Трамп заявив, що його глобальна тарифна політика є “війною зі світом”, а потім відступив і сказав, що це “зовсім не війна”.