Наразі переваг такого статусу небагато.
Щоб забезпечити дітям України, які постраждали від війни, належний захист і підтримку, передбачений відповідний механізм — надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту. Про це нагадує Міністерство юстиції у своєму роз’ясненні.
Статус регулюється Постановою Кабінету міністрів України № 268 від 5 квітня 2017 р.
Інформація про дитину, якій надано статус, вноситься до банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.
Зазначається, що статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій, можуть отримати неповнолітні, які зазнали:
- поранень, контузії або каліцтва,
- фізичного або сексуального насильства,
- викрадення або незаконного вивезення за межі України,
- незаконного утримання, у тому числі перебування в полоні,
- залучення до збройних формувань,
- психологічного насильства.
Куди звернутися за наданням статусу
Статус надається органом опіки та піклування за зареєстрованим місцем проживання/перебування дитини як внутрішньо переміщеної особи, за місцем звернення, якщо місце проживання чи перебування дитини не зареєстроване або задеклароване на території, на якій ведуться (велися) бойові дії або окупованій РФ.
Для отримання статусу потрібно подати заяву до найближчої служби у справах дітей. Із такою заявою можуть звернутися: законні представники дитини (батьки, усиновлювачі), сама дитина (з 14 років), представники органу опіки та піклування, родичі (баба, дід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра тощо).
З переліком документів, які потрібно падати для отримання статусу, можна ознайомитися на сайті міністерства.
Переваги статусу
Державою відповідно до п. 4 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку для дітей з числа ВПО, дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів передбачено безоплатне харчування в державних і комунальних закладах освіти. В майбутньому можуть бути запроваджені додаткові пільги: оздоровлення, психологічна допомога тощо.