Децентралізована генерація в Україні – як зрушити процес з мертвої точки

Держава має забезпечити повну та реальну незалежність енергетичного регулятора. 

Питання малої децентралізованої генерації в Україні мають вирішувати безпосередньо “на місцях”. При цьому головне питання – чи зможуть бізнес, громади та фінансові інституції порозумітись і прийти до спільного знаменника. Про це пише Лана Зеркаль, надзвичайний і Повноважний Посол, Член координаційної ради UAFP, у статті «Як відновлювати енергетику так, щоб не виживати, а розвиватися». 

За її словами, у кожного з учасників процеса свої можливості та інтерес.

“Громади можуть надати землю та підтримку, натомість отримати стабільне постачання електрики. Бізнес, що будуватиме нові електростанції, зможе одержати фінансові стимули для себе у разі вирішення проблем забезпечення електрикою громад. Таким чином, міжнародні банки зможуть дати старт буму нової «зеленої» генерації, але їм доведеться відійти від звичайних протоколів, які не пристосовані до воєнних реалій”, – пише вона. 

В енергетиці можливо закласти фундамент нового підходу до відбудови — базованого на довірі та співпраці різних гравців. Фундамент, який запустить процес створення цілого класу середніх гравців на ринку електроенергії, що дасть змогу назавжди поховати залежність від кількох великих олігархічних гравців і державних монополістів.

“Від держави вимагається найскладніше: перестати брехати самим собі і нам, визнати хибність «пластирних підходів» і виконати свої зобов’язання відповідно до вимог законодавства ЄС. Зокрема щодо повної та реальної незалежності енергетичного регулятора. Бо зараз уряд тримає контроль за усім та усіма, як та мавпочка з бананом, що не виймається з банки”, – вважає Зеркаль. 

З іншими матеріалами авторки можна ознайомитися за посиланням. 

Джерело