Ціни на капусту та кавуни в Україні впадуть у 2025 році
Через минулорічні високі ціни фермери масово кинулись вирощувати овочі й кавуни. Така “овочева лихоманка” може призвести до зниження цін уже найближчим часом.
Дорога картопля
За його словами, овочевий ринок України щороку поводиться як маятник. Якщо в одному сезоні якийсь продукт стає дуже дорогим, наступного року він може подешевшати до мінімуму.
“Українці подивилися, що картопля коштувала 40 гривень – і всі почали її сіяти. І айтішники, і криптовалютчики, і фермери – всі інвестують у картоплю”, – розповідає Баштанник.
Це пов’язано з тим, що цикл вирощування овочів короткий, на відміну від ягід чи садів. У результаті вся країна починає сіяти той овоч, що був найдорожчим минулого року.
Чому картопля подешевшає
У 2024 році картопля була рекордно дорогою – до 50 гривень за кілограм. Це підштовхнуло фермерів масово засівати поля саме нею. А тепер погодні умови ідеальні для врожаю.
“Цього року в Центральній, Північній, Західній Україні картоплі дуже сприятливо. Холодно, але картоплі це не шкодить”, – пояснює експерт.
Водночас Баштанник зазначає, що через брак овочесховищ дешева картопля триматиметься на ринку недовго – приблизно пів року.
Капуста з прибутком у 600% і ризиком падіння
Минулого року капуста принесла шалені прибутки – до 600% рентабельності. Це спровокувало нову хвилю посадок по всій країні.
“Пів країни вже в капусті. Але це погано”, – вважає Баштанник.
За його словами, така надпропозиція на ринку призведе до зниження цін. “Очевидно, що вона не буде по 1-2 гривні, як колись за півдня, але й не буде такою дорогою”, – додає він.
Вся друга половина країни – в кавунах
Втрату південних регіонів, які традиційно вирощували кавуни, вдалося компенсувати. Тепер цю культуру вирощують навіть на півночі країни.
“Пів країни в капусті, а друга половина – в кавунах. Вирощують у Сумській, Волинській, Чернігівській областях”, – говорить Баштанник.
Завдяки новим гібридам і зміні клімату кавуни вдало ростуть і за межами Херсонщини. А за ціною вони вже не є екзотикою – як після початку повномасштабного вторгнення.
Сезон кавунів: дешево, масово і швидко
Баштанник запевняє, що проблем із кавунами не буде – їх уже дуже багато. Ця культура проста у вирощуванні, не потребує сховищ і має короткий обіг.
“Це швидка культура. Посіяв – зібрав, народ поїв за місяць-півтора – і все”, – зазначає він.
За його словами, ще з радянських часів казали: хочеш мільйон – посій 30 гектарів кавуна. Ця формула знову працює в умовах війни.
Чого чекати від цін восени
Баштанник переконаний, що в серпні–вересні борщовий набір суттєво подешевшає. Але лише за умови, якщо не трапиться форс-мажорів.
“Ціни будуть прийнятними. Бо якщо картопля по 10 гривень – то вже виникає питання: а де собівартість?”, – каже він.