Ціни на бензин – європейські виробники більш ніж зацікавлені в Україні

В Європі має місце надлишок пального. 

Український ринок досить цікавий для постачальників європейського автопального. В 2024 році майже 90% імпорту становило паливо виробництва Румунії, Литви, Польщі й Німеччини. Новачком у цій “великій четвірці” став німецький бензин, постачання якого потроїлося в минулому року. Про це пише Сергій Куюн, директор ТОВ «Консалтингова група А-95», та Іван Марченков, аналітик «Консалтингової групи А-95», в статті – “Ціни на бензин: неочікуваний вплив Африки на європейський ринок пального”. 

Німеччина є найбільшим виробником бензину в Європі та водночас найбільшим споживачем. Але екологічний порядок денний наклав свій відбиток на німецький паливний ринок. За останні п’ять років продажі EV і гібридних транспортних засобів зросли в п’ять разів, тоді як кількість реєстрацій нових бензинових авто впало вдвічі.

Торік Німеччина експортувала 3,7 млн тонн бензину та імпортувала 2,2 млн тонн, переважно з Нідерландів і Бельгії — країн із кращою економікою переробки. Конкуренція жорстка, тому не дивно, що німецькі НПЗ готові відправляти бензин суходолом за тисячу кілометрів в Україну. Закриття 20 млн тонн переробних потужностей цього року має зменшити експортний потенціал Німеччини. Але, ймовірніше, компанії BP і Shell, чиї німецькі виробництва потрапили під скорочення, збільшуватимуть постачання зі своїх НПЗ у Нідерландах. Тому надлишок бензину в Німеччині зберігатиметься.

Польща — єдиний з наших постачальників, що є нетто-імпортером бензину. Торік країна імпортувала близько 1,4 млн тонн, а експортувала 270 тис. тонн високооктанового палива. Проте надлишок бензину зростає й тут. 2024 року Польща збільшила виробництво на 8%, до 5,53 млн тонн, у тому числі за рахунок переходу на спиртовмісний стандарт E10. Водночас зростання споживання бензину на внутрішньому ринку стримується через збільшення продажів електричних і гібридних авто.

З іншими матеріалами Сергія Куюна та Івана Марченкова можна ознайомитися за посиланнями. 

Джерело

ПольщаРумунія