Ціна на золото у світі різко зростає – як це допомагає Росії

Ціна на золото у світі різко зростає - як це допомагає Росії 1

Через подорожчання золота на тлі торгової політики президента Дональда Трампа вартість російського золотого резерву почала різко зростати. І незабаром розмір резервів може досягти 260 млрд доларів, що полегшить РФ боротьбу з кризовими ситуаціями в економіці.

Зміст

  • Чому резерви збільшилися
  • Чому резерви Росії в золоті не заморожені
  • Золотий резерв РФ продовжує зростати в ціні

за три роки війни в Україні фактично покрила майже третину своїх заморожених активів у “недружніх країнах” за рахунок золотого запасу. У 2021 році частка золота в міжнародних резервах РФ становила близько 21% або 2 295 тонн. Цей обсяг золота на той період коштував 132,84 млрд доларів.

До 2025 року частка золота в резервах Росії, за даними Центробанку РФ, збільшилася до 35,4% – це максимальний показник за останні 25 років. Станом на березень золотого резерву в РФ було майже 2 336 тонни і вартість його зросла на 72% або на 96 млрд доларів. За даними ЦБ, монетарного золота в резервах на 1 квітня було на 228,95 млрд доларів. Місяць тому сума становила 217,38 млрд доларів.

Чому резерви збільшилися

Збільшення резервів Росії в золоті відбулося не стільки через зростання обсягів цього металу, скільки внаслідок підвищення його ціни. З 2022 року ціна на золото значно зросла, досягнувши рекордних рівнів. У середині березня 2025 року вартість золота перевищила 3 тисячі доларів за унцію (1 унція – 31 грам), тоді як на початку 2022 року була на рівні 1,8 тисячі доларів.

В умовах інфляційних ризиків привабливість золота як засобу захисту капіталу збільшується. Через загострення міжнародних конфліктів інвестори розглядають золото як найбільш надійний актив. Центробанки збільшують обсяги закупівель золота для диверсифікації резервів і зниження залежність від долара США.

Чому резерви Росії в золоті не заморожені

У 2022 році було заморожено російські резерви у валюті, які перебували на рахунках у закордонних банках. Водночас резерви в золоті не було заморожено насамперед через те, що їхні запаси фізично були на території РФ у сховищах Центрального банку і фізично були недоступні для застосування санкцій. Обмеження на використання російського золота можна було вводити лише в разі його фізичного зберігання за кордоном.

До того ж РФ ще до 2022 року намагалася знизити доларизацію економіки – знижувала частку американських облігацій, переходячи на китайський юань і диверсифікувала резерви, переводячи їх у золото. Центральний банк почав збільшувати золотий запас із 2014 року, ймовірно побоюючись санкцій через анексію Криму. У період з 2014 по 2020 рік, повідомляє , коли ціна на золото коливалася від 1100 до 1500 доларів за унцію, РФ збільшила запаси дорогоцінного металу на 40 мільйонів унцій.

Використання золота як платіжного інструменту значно зручніше в умовах дії санкцій. Валютні транзакції контролюється через міжнародні системи, такі як SWIFT та інші – золото під такий контроль не потрапляє. Золото країни не може бути заморожене рішенням інших країн. Крім того, через слабкий контроль є можливість продавати золото третім країнам через анонімні канали та біржі.

Росія, як і СРСР, традиційно накопичувала золото як резерви, маючи величезну кількість родовищ. Видобуток золота в РФ у 2023 році склав 321,8 тонн, більше лише в Китаї – 378,2 тонни.

Видобуте золото насамперед продається державі, а вже потім йде на інші цілі, зазначив у коментарі РБК-Україна доктор економічних наук Олексій Плотніков.

“Навіть враховуючи, що золото не основний ліквідний резерв і його неможливо миттєво продати, на відміну від валюти, наявність резервів у золоті йде в плюс країні. Коли заморожені активи у валюті, золото підтримує стабільність усередині країни. Наявність золотого запасу допомагає справлятися і з наслідками фінансових санкцій”, – пояснив Плотніков.

Золотий резерв РФ продовжує зростати в ціні

Золотий запас допоможе Росії справлятися з кризовими ситуаціями в платіжному балансі. Це буде особливо актуально в період посиленого попиту на золото, який спостерігається зараз після початку США глобальної торгової війни.

Зростання попиту на золото триває з початку року на тлі обіцянок Дональда Трампа вести протекціоністську торгівельну політику. Аналітики пояснюють це нестабільністю, яку адміністрація США створює у світовій політиці та економіці, через що інвестори йдуть у консервативні активи, пише DW.

Якщо в січні унція золота коштувала близько 2,7 тисячі доларів, то до кінця березня – понад 3 тисячі доларів, що стало історичним максимумом. На тлі виступу Трампа 2 квітня золото подорожчало на 1% до 3146 доларів за унцію, потім ціна стабілізувалася на позначці 3142 долари.

Інституційні інвестори (інвестиційні банки, страхові компанії та пайові інвестфонди – ред.) в умовах невизначеності з подальшими діями США продовжуватимуть розглядати золото як захисний актив у період ринкової нестабільності. Таким чином, зростання цін на золото продовжиться.

За прогнозом ForexClub, зростання ціни золота у 2025 році може досягти 3,6 тисячі доларів за унцію. При грубому підрахунку, це збільшить вартість вже наявних золотих резервів Росії на 16% – до 260 млрд доларів.

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності