Чому через митну політику США подешевшала нафта і як це вплине на Україну та РФ

Чому через митну політику США подешевшала нафта і як це вплине на Україну та РФ 1

Невизначеність на світових ринках через митну політику Трампа призвела до зниження цін на нафту, а саме від них значною мірою залежить наповнення бюджету РФ, а отже і її здатність фінансувати війну проти України

Як мита США обвалили ціни на нафту

Ціни на нафту традиційно є барометром світової стабільності. Рішення Дональда Трампа про запровадження 10% мит на увесь імпорт до Сполучених Штатів, а також вищі мита для країн, з якими мають найбільший торговий дефіцит, цю стабільність похитнуло. При цьому нафта та газ під ці мита не потрапляли.

“Після періоду відносного затишшя світові ринки нафти на початку квітня були сколихнуті шквалом оголошень про торгові мита. Еталонні ціни на сиру нафту впали до найнижчого рівня за чотири роки через різку ескалацію торгівельної напруги та перспективу збільшення поставок з деяких країн ОПЕК+. Ф’ючерси на Brent впали більш ніж на 15 доларів за барель до рівня нижче 60 доларів за барель, але згодом відновилися приблизно до 65 доларів за барель після того, як впровадження деяких мит було відкладено”, – повідомляє Міжнародне енергетичне агентство.  

При цьому 15 квітня на сайті Білого дому повідомили, що 75 країн уже зв’язалися з адміністрацією для обговорення нових торгових угод. Як наслідок, індивідуальні вищі тарифи наразі призупинено на тлі цих обговорень, за винятком Китаю. У результаті дій у відповідь Китаю загрожує мито до 245% на імпорт до Сполучених Штатів.  Однак пізніше пояснили, що 245% мита стосуватимуться не усієї китайської продукції, а лише окремих категорій.

Також США цього тижня запровадили нові санкції проти китайських імпортерів іранської нафти, тож це призвело до того, що ціни на нафту на світових ринках знову пішли вгору. 

Попри це прогнози невтішні. У СОТ прогнозують, що обсяги світової торгівлі через тарифну політику США  у 2025 році скоротяться на 0,2%. Це майже на 3% гірший прогноз, ніж було до запровадження мит. При цьому падіння може сягнути й 1,5%, якщо через 90 днів призупинки США знову відновлять дію базових тарифів. 

Від цін на нафту напряму залежить наповнення бюджету РФ

“Залишається величезна невизначеність, пов’язана з тарифною війною, яку розпочав президент США . Тому як себе поводитимуть ціни на нафту, спрогнозувати складно. Вони значною мірою залежать від того, які він ухвалюватиме Трамп, – каже у коментарі Еспресо Керівник аналітичного напряму Мережі захисту національних інтересів “АНТС” Ілля Несходовський. –  Крім цього на ціну впливає також рішення ОПЕК щодо збільшення видобутку нафти. Однак на сьогодні підстав для підвищення ціни на нафту немає”.

Чому через митну політику США подешевшала нафта і як це вплине на Україну та РФ 2

При цьому саме експорт нафти є одним з основних джерел наповнення бюджету РФ. Тож що нижчі у світі ціни на нафту – то менше фінансових ресурсів має РФ для ведення війни проти України.

 “У бюджеті РФ закладена ціна на нафту на рівні 70 доларів за барель. Відповідно до цієї ціни були прораховані доходи їхнього бюджету. Крім цього вони закладали курс майже 90 рублів за долар, там у них набагато менше і це також призводить до того, що вони недоотримують відповідних доходів”, – каже експерт.

Зауважимо, що РФ орієнтується на ціни так званого російського бареля – нафти марки Urals. А ціна на неї на початку квітня опускалась практично до 52 – 53 доларів за барель. Однак такі привабливо низькі ціни на російську нафту призвели до того, що, за даними Reuters, найбільша нафтопереробна компанія Туреччини – Tupras – відновила закупівлі нафти Urals, які були призупинені через санкції.

“Дуже сумніваюсь, що падіння цін на нафту змусить РФ зупинити війну. Але життя їм воно суттєво ускладнює, – каже Ілля Несходовський. –  Для продовження війни РФ може скоротити всі інші видатки, і фінансувати лише видатки військово-промислового комплексу. Але у них видатки й так уже достатньо скорочені, щоб сказати, що у них є відповідний потенціал. За попередніми даними, ще до кардинального зниження ціни на нафту, падіння доходів російського бюджету складало 17%. За підсумками цього року  падіння уже буде 27% – це уже значна величина”. 

Зниження ціни на нафту вплине на ціни на бензин в Україні

Зміни цін на нафту на світових ринках безпосередньо впливають на ціни на пальне в Україні, оскільки від початку війни ми повністю залежні від імпорту.

“Якщо ціна на нафту зафіксується приблизно на позначні 65 доларів за барель і протримається на такому рівні до кінця квітня, то вже у травні в Україні бензин може подешевшати приблизно на 3 грн за літр”, – каже директор консалтингової агенції “А-95” Сергій Куюн.   

За його словами, на сьогодні пальне в Україну надходить в основному з території Румунії (через порти), а також з Польщі, Німеччини, Литви та Латвії. При цьому принаймні одна з мереж АЗС повідомляла про налагодження поставок бензину в Україну зі Сполучених штатів. 

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності