“Чим далі, тим Путіну буде складніше реалізувати свою навіть мінімальну задачу”: дипломат Клімкін
Дипломат, міністр закордонних справ України (2014-2019) Павло Клімкін вважає, що Сполучені Штати мають важелі впливу на Росію, аби змусити її до миру
Свою думку він висловив в етері Еспресо.
“Це ж гра про те, власне, чи вдасться Путіну прив’язати до реального перемир’я, не припинення вогню, а саме перемир’я, якісь його ключові умови і порядок денний переговорів. Я думаю, з американцями це вже не прокатить. Якісь моменти, я думаю, що він буде надягати на голову, але весь порядок… Я просто не бачу, яким чином у нього це вийде. І, як на мене, чим далі, тим йому буде складніше реалізувати навіть свою мінімальну задачу. І американці, до речі, це прекрасно розуміють і про це постійно кажуть. Якщо ви подивитесь на російську економіку, от їде Трамп в Саудівську Аравію. Якщо він з саудитами про щось домовиться, і це означає безпека, елементи ядерного циклу, по Ірану, і ще деякі речі, то саудити можуть збільшити видобуток. І у них все добре. У американців все добре, оскільки фан-клуб Трампа дуже-дуже любить те, що він бачить на своїх заправках”, – сказав він.
Павло Клімкін зауважив, що ціни в американських супермаркетах не зменшились, хоча Трамп це обіцяв у своїх передвиборчій кампанії. Але ціни на американських заправках суттєво зменшились.
Дипломат зауважив, що для президента Сполучених Штатів Америки “за щастя” тримати низьку ціну на нафту.
“Якщо він з саудитами домовляється, то що робить Росія? Зараз ціна російської суміші мінус 13,5 доларів. Кожні 10 доларів, якщо порівняти з тим, що закладено в їхній бюджет, я не пам’ятаю точну цифру, по-моєму, 69 доларів в 15 центів. Ну, з центами можемо помилятися, точно 69 плюс доларів. І кожні 10 доларів – це насправді 25 мільярдів. Тобто зараз вони недораховують 30 мільярдів плюс. І це навіть для російського бюджету в принципі абсолютно притомні гроші. Якщо ви подивитесь на економіку, до рецесії там далеко, як ми дуже хотіли б, але 0,7% в перегрітій війною економіці за перший квартал – це теж несерйозна історія. І американці будуть довбати його в першу чергу з економіки. Я не думаю, що вони одразу понавішують на нього санкції, як говорилося вчора. Але такі можливості у них є. І не стільки в тому, що вони якихось нових пакетів швидко на нього понавішують, але реальність полягає в тому, що вони можуть просто краще дивитися за існуючими санкціями і первинними і особливо вторинними. От їде нафта в Індію і грохнули всіх, хто купує санкціями. І що далі? Розрахунки поклали. Так що насправді у Трампа ще в загашнику є чим довбати і чим тиснути, але я не думаю, що він буде поспішати”, – вважає дипломат.
Що відомо про перемовни щодо припинення вогню
10 травня у Києві відбулася зустріч лідерів країн Коаліції охочих. За її результатами учасники підтримали безумовне й повне припинення вогню в Україні на 30 днів, що має розпочатися в понеділок, 12 травня.
За підсумками зустрічї її учасники – Володимир Зеленський, Емманюель Макрон, Кір Стармер, Фрідріх Мерц, Дональд Туск – відразу зателефонували Трампу. Зокрема, як пишуть ЗМІ, Зеленський нібито підтвердив готовність до прямих перемовин з Путіним, але спершу той має погодитись на 30-денне перемир’я.
Під час нічного звернення 11 травня російський диктатор Володимир Путін заявив, що нібито налаштований на прямі переговори з українською стороною в Туреччині вже наступного тижня. Водночас він проігнорував ідею 30-денного перемир’я. На це американський лідер Дональд Трамп заявив, що продовжить працювати з обома сторонами, а майбутній тиждень буде “великим”.
Згодом президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган провів телефонну розмову з президентом Франції Емманюелем Макроном, під час якої пообіцяв допомогти в проведенні прямих мирних перемовин між РФ та Україною.
11 травня президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп заявив, що Україна має “негайно” погодитися на зустріч із російською стороною у Туреччині.
11 травня президент України Володимир Зеленський заявив, що чекатиме “особисто” російського диктатора Володимира Путіна 15 травня у Туреччині.