Керівник аналітичного напряму мережі захисту національних інтересів АНТС Ілля Несходовський дав оцінку новому інструменту ДПС із контролю за онлайн-продажами
Свою думку він висловив у коментарі кореспондентці Еспресо Катерині Галко.
З 1 березня Державна податкова служба (ДПС) розпочала отримувати інформацію із Системи обліку даних РРО (реєстраторів розрахункових операцій) щодо фінансових операцій фізичних осіб. Ідеться, зокрема, про громадян, які регулярно отримують кошти на свої банківські рахунки за продаж товарів, фактично здійснюючи підприємницьку діяльність без офіційної державної реєстрації. Також ДПС фіксує випадки, коли зареєстровані фізичні особи – підприємці отримують кошти на рахунки, не використовуючи при цьому РРО/ПРРО, що є порушенням законодавства у сфері проведення розрахунків.
ДПС прагне запобігати порушенням і допомагати платникам податків уникнути помилок, пов’язаних із неправильним веденням господарської діяльності, повідомляє пресслужба урядової організації.
Уже протягом перших 20 днів березня було виявлено десятки тисяч випадків, коли фізичні особи чи підприємці систематично отримували кошти на особисті рахунки без належної реєстрації або без використання РРО/ПРРО. У деяких ситуаціях ідеться про сотні транзакцій на одну особу, що свідчить про активну господарську діяльність поза межами правового поля.
Коментуючи цю заяву Податкової, Несходовський зазначив, що ті, хто систематично продає речі через OLX чи інші платформи, мають зареєструватися як підприємці й сплачувати податки.
“Якщо ви здійснюєте через такі платформи системну діяльність з продажу різноманітних речей, то ви мали б зареєструватись як ФОП і, відповідно, платити за тими ставками, які визначені. Зокрема, якщо це третя група, це 5 + 1% військового збору. Якщо в першій чи другій групі – єдиний податок і фіксований військовий збір”, – сказав аналітик.
При цьому він наголосив, що простих українців, які час від часу продають, приміром, уживані речі, це не торкнеться.
“Якщо ж ви продаєте щось епізодично – дитячу річ, іграшку тощо, то це не створить для вас проблеми. Єдине – в Податкової служби є така певна трошки зміна парадигми: вона вважає, що люди мають доводити, що вони не здійснюють підприємницьку діяльність. Хоча є презумпція невинуватості в Конституції, і це Податкова має довести, що здійснюється системний, постійний продаж продукції, тобто здійснюється підприємницька діяльність. Але якщо ви протягом місяця продаєте одну-дві-три речі, то, на моє переконання, вас це в жодному випадку не зачепить”, – пояснив Несходовський.
- За даними Мінфіну, українці у 2024 році сплатили понад 1 трлн грн податків.