Чалий про запитання, на які немає відповідей у плані Трампа
Звісно, що поганий мир краще війни, але великі сподівання та завищені очікування не мають замилити око та втягнути в емоційну пастку
Не має сенсу оцінювати частини, пункти планів, угод, концепцій. Тому що остаточні деталі в підсумку можуть мати набагато більше значення, ніж загальні фрази.
Але підходи до складних рішень в будь-якому разі мають базуватися на чесній відповіді на кілька базових питань.
По-перше, ці плани базуються на наявній, хоча й серйозно підірваної чи навіть вже використаній за правом сильного міжнародно-правової системи, чи це вже інші рамки, де, наприклад, можна визнавати анексію законною, а не проявом агресії, визнання якої наразі є злочином?
В другому випадку розраховувати, що далі будуть якісь норми, правила, як мінімум, наївно.
По-друге, це план для зупинення вогню (ceasefire), перемир’я (truce) чи для стійкого миру (sustainable peace)?
По-третє, це вичерпний перелік умов, чи після всього цього раптом виникне у країни-агресора купа нових умов і чи посередник буде тоді це контролювати?
І нарешті останнє за переліком, але не за вагою питання: хтось аналізував, порахував, спланував, що буде з Україною та українцями, якщо після такої сумнівної, з точки зору гарантій безпеки, тимчасової перерви в активній фазі війни агресор поновить свої наступальні дії в кращих для нього умовах, і коли всі інші скажуть, що їх цілі досягнуті, а миротворча роль виконана?
Ми не можемо собі дозволити підписувати під тиском якийсь новий та дуже розмитий план фактично “на зворотному боці” Будапештського меморандуму!
Джерело
Про автора. Валерій Чалий, український дипломат, колишній надзвичайний і повноважний посол України у США
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.