Бізнес в Україні – БЕБ відкрило кримінальну справу проти ТОВ Інтернет-реклама РІА
ТОВ “Інтернет-реклама РІА”, яке є дочірньою компанією естонської міжнародної групи “RIA.com MarketplacesOÜ”, заснованої ще у 2012-му році, потрапило під удар Бюро економічної безпеки України. БЕБ відкрило кримінальну справу за нібито несплату податків підприємством, яке їх сплатило чи не найбільше аніж інші. Про це повідомляє 24 канал
Згадане ТОВ є резидентом “Дія Сіті”, добре відомого українцям своїми платформами AUTO.RIA.com, DIM.RIA.com, RIA.com, яке займає 23-є місце у світовому рейтингу порталів оголошень і п’яте місце серед незалежних порталів, яке до того ж бере участь у розвитку цифрової інфраструктури нашої країни. Що стосується податків, то їх за попередні неповні чотири роки компанія сплатила на 175 мільйонів гривень.
Попри все це, у липні минулого року стосовно посадових осіб ТОВ було розпочате кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу – “Ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах”.
Йдеться про нібито несплату ПДВ та податку на прибуток на суму майже 107 мільйонів гривень у 2021-2024-х роках. Особливо ж резонансним нюансом є те, що підставою для цього стали так звані аналітичні продукти БЕБ, які чомусь засекречені.
Водночас згідно з бухгалтерським та податковим обліком ніяких порушень Податкового кодексу, що мали б кримінальний характер, зафіксовано не було. Про це свідчить Акт документальної перевірки з боку податківців. Та БЕБ такі “дрібнички” певно не хвилюють, тому на ТОВ почали тиснути, вилучивши при цьому десятки тисяч документів, що становлять банківську та комерційну таємницю. У таких умовах менеджмент компанії два місяці не мав можливості повноцінно працювати.
Ба більше, у цій ситуації компанія не може ефективно захищати себе у судах через те, що їй банально не дають ознайомитись з матеріалами справи, прикриваючи відмову посиланнями на нібито таємницю слідства.
Нагадаємо також, що в Україні діє “клуб білого бізнесу”, створення якого ініціював голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. Минулого літа законопроект №11084 “щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства” підписав президент Володимир Зеленський. Сам список затверджує Державна податкова служба. Мета цього документа декларується шляхетна – захистити бізнес, який має високий рівень добровільного дотримання податкового законодавства, від документальних перевірок, наклавши на такі дії мораторій, що у свою чергу, як очікується, буде стимулювати вітчизняну економіку під час війни.
Але, як бачимо, у позитивної ідеї, яка повинна допомагати підприємцям в Україні під час воєнного стану, є “подвійне дно”. Виявилося, що якщо не можна переслідувати найкрупніших платників податків за податковим Кодексом, то це можна зробити за кримінальним Кодексом. Іншими словам, слідчі органи досі мають можливість безпосереднього тиску на бізнес.
“Кримінальні провадження, в основі яких міститься такий аналітичний продукт, а не акт податкової перевірки, не мають обґрунтованої судової перспективи”, – відреагував на ситуацію адвокат Олександр Живун
Намагаючись домогтися справедливості, менеджмент компанії вже звернувся до президента Володимира Зеленського, прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, головиВерховної Ради Руслана Стефанчука, бізнес-омбудсмена, ДБР, Генпрокуратури та численні міжнародні інституції, та надав пропозиції стосовно приведення деяких норм законів у відповідність до європейського законодавства.