Більші виплати та депозити на майбутнє дітей. Як українок заоохотити народжувати

Більші виплати та депозити на майбутнє дітей. Як українок заоохотити народжувати 1

До 2051 року населення України може скоротитись до 25,2 мільйона. Аби поліпшити демографічну ситуацію, пропонують підвищити допомогу при народженні дитини, запровадити щомісячні виплати для дітей до 6 років

На підконтрольній Україні території лише 31,1 млн людей

За оцінкою Інституту демографії та проблем якості життя НАН, на 1 січня 2022 р. чисельність населення України становила 42 млн осіб, на липень 2024 р. – 35,8 млн осіб, у тому числі на територіях, на яких органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі, – 31,1 млн осіб. За оцінкою інституту до 2041 року може скоротитися до 28,9 млн осіб, а до 2051 року – до 25,2 млн осіб. Саме на цих цифрах базується затверджена торік Стратегія демографічного розвитку України на період до 2040 року.

На момент ухвалення стратегії (вересень 2024 року) кількість українців, які виїхали за кордон під час повномасштабного вторгнення, становила 3,48 млн грн. І левова частка з них – жінки та діти. 

Про катастрофічну демографічну ситуацію в Україні свідчать і дані Мін’юсту за 2024 рік: на підконтрольній Україні території народилось 176 679 тис. дітей, а померло 495 090 людей. Утім, і до повномасштабного вторгнення смертність в Україні суттєво перевищувала народжуваність.

Аби поліпшити ситуацію з народжуваністю, в Україні збираються збільшити фінансову підтримку сімей з дітьми. У Верховній Раді у травні цього року зареєстрували законопроєкт  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для поліпшення демографічної ситуації в Україні”, яким пропонують збільшити фінансову допомогу сім’ям з дітьми. Його ініціатором є нардеп Сергій Гривко. Схожий законопроєкт підготували і у Мінсоцполітики (“Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підтримки сімей для стимулювання народжуваності та створення умов, які сприяють поєднанню батьківства з навчанням і професійною діяльністю”). Він оприлюднений для обговорення на сайті Федерації роботодавців. 

Більші виплати та депозити на майбутнє дітей. Як українок заоохотити народжувати 2

Окрім виплати при народженні – депозит на майбутнє

Законопроєкт авторства Сергія Гривка пропонує прив’язати розмір одноразової виплати при народженні дитини до прожиткового мінімуму на дитину до 6 років (так, як було колись за президентства Віктора Ющенка). Він пропонує платити сім’ям за народження дитини допомогу у розмірі 25 прожиткових мінімумів на дитину до 6 років. На сьогодні це 64 050 грн (25 х 2563 грн). 

Крім того, цей законопроєкт передбачає виплату допомоги на утримання дитини до досягнення нею шестирічного віку у розмірі, що дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років (2563 грн).

Також це законопроєкт передбачає новий вид допомоги – допомога на майбутнє. При народженні дитини їй на депозит кладуть суму у розмірі 25 прожиткових мінімумів, а зняти їх вона зможе після 18 років з відсотками. Щоправда, у деяких випадках цей депозит можна буде зняти раніше (наприклад, якщо потрібні кошти на лікування дити).

За приблизними розрахунками, витрати на реалізацію цих ініціатив складуть щорічно:

  • 12 млрд грн – витрати на виплату допомоги при народженні дитини у розмірі 25 прожиткових мінімумів для дітей віком до 6 років;
  • 12 млрд грн – витрати на допомогу дитині на майбутнє у розмірі 25 прожиткових мінімумів для дітей віком до 6 років;
  • 2,5 млрд гривень – витрати на виплату допомоги жінкам, яким надано почесне звання “Мати-героїня”;
  • 16 млрд гривень – реалізація державних програм пільгового кредитування з метою задоволення соціально-економічних потреб сімей з дітьми; 
  • від 6 до 36 млрд – витрати на виплату допомоги на утримання дитини до досягнення нею шестирічного віку (залежно від року реалізації проєкту).

Уряд пропонує 50 тисяч гривень при народженні та “пакунок школяра”

Урядовий законопроєкт не такий щедрий. Тут пропонують допомогу при народженні дитини зафіксувати на рівні 50 тис. грн. Крім того, законопроєкт пропонує надавати допологову підтримку вагітним жінкам (у розмірі 100 % заробітної плати застрахованим та 7000 грн незастрахованим), а також  допомогу для відновлення після пологів.

Також уряд пропонує надавати одному з батьків дитини або опікуну допомогу для догляду у розмірі, що буде визначений Кабінетом Міністрів України, а також допомогу для догляду за дитиною “єЯсла” одному з батьків (опікуну), у випадку якщо батьки вийшли на роботу після досягнення дитиною 1 року.

Поряд з “пакунком малюка” також пропонують запровадити “пакунок школяра”, – допомогу на придбання шкільного приладдя тощо.

Чи будуть українки народжувати під час війни завдяки більшим виплатам 

“Вперше виплати при народженні дитини запровадили за президентства Віктора Ющенка. Якщо не помиляюсь, це було сторазове підвищення. І це справді мало ефект, хоча і короткостроковий, – каже у коментарі Еспресо завідувачка відділу дослідження якості життя Інституту демографії та проблем якості життя Людмила Черенько. – Абсолютне число народжень тоді безумовно зросло. Але для того, щоб підтримувати такі ж темпи народження (я навіть не кажу про зростання), треба було періодично робити не лише індексацію цієї виплати, а й суттєво її підвищувати”.

Відповідно до даних Держстату, у 2006 році в Україні народилось 460 368 дітей, у 2007 році – 472 657 дітей, у 2008 році – 510 588 дітей. І це зростання пов’язують саме з запровадженням виплат.

За словами Людмили Черенько, до 2015 року допомога при народженні дитини була прив’язана до прожиткового мінімуму, тож зростала високими темпами. 

“Особливо це стосувалось третьої і наступних дітей, бо там і виплата була впродовж 6 років і це були суттєві гроші. Це певною мірою сприяло багатодітним сім’ям, особливо у сільській місцевості, де була проблема з працевлаштуванням молодих батьків. Але здебільшого цей позитив торкався саме матеріального становища сімей, а не спонукання до народження дітей”, – каже Людмила Черенько.

За її словами, в умовах війни може не бути навіть короткострокового впливу на народжуваність від підвищення виплат. Однак, підвищувати їх все ж, потрібно.

“Після 2015 року в Україні жодного разу не коригували виплату при народженні дітей, а треба було бодай проіндексувати. Загалом, це і намагаються зробити. І прив’язка до рівня прожиткового мінімуму – це теж правильний крок. Зрештою, так спочатку і було, – каже Людмила Черенько. – Можливо, це не дасть зростання абсолютного числа народжень, але цей крок потрібен. Адже сім’ї з дітьми часто опиняються у важкому матеріальному становищі. Важливо, аби ця допомога компенсувала бодай мінімальну заробітну плату матері, яка залишається з новонародженою дитиною. Навіть оцей збільшений розмір не компенсує цього. Адже якщо припустити, що до народження дитини працювали двоє, і було дві зарплати на двох, то після народження дитини одна зарплата ділиться на трьох. Відбувається сильний обвал доходів і зростають ризики бідності сімей з новонародженими дітьми”.

Водночас експертка каже – будь-які прогнози щодо того, як розвиватиметься демографічна ситуація в Україні під час чи після війни – лише припущення, оскільки вірогідної демографічної статистики немає. 

“У часі війни будь-які заходи не зможуть дати очікуваного ефекту. Це ситуація невизначеності – щоб ви не робили, ви не зможете прорахувати очікуваний ефект, бо занадто багато ризиків, – каже Людмила Черенько. – Маємо розуміти, що за будь-якого сценарію населення України буде зменшуватись,   якщо ми базуватимемось лише на природних процесах – тобто народжуваності і смертності. Різниця лише у темпах скорочення. Якщо сюди включити фактор міграційної політики – є варіанти”. 

Джерело

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете.ПрийнятиДетальніше

Політика конфіденційності