АРМА продала російський танкер, який брав участь у блокаді українських суден

Арештований російський танкер, який АРМА виставило на аукціон, 21 квітня придбала компанія  "Альфа груп 77", яка фігурує у справі про несплату податків на 2,2 млрд грн

Результати аукціону  оприлюднені у системі “Прозорро.Продажі”  

21 квітня відбувся аукціон з продажу арештованого російського судна NIKA SPIRIT, яке виставило на продаж Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. 

“Судно NIKA SPIRIT фактично є танкером для перевезення нафтопродуктів, номер ІМО: 8895528. Рік будівництва – 1989. Назва судна NIKA SPIRIT, попередній прапор Росії, порт приписки Таганрог, позивний UHQQ. Попередня назва судна “(NEYMA) НЕЙМА”, прапор Росії, порт приписки Астрахань (зміна відбулась у 2019 році). Дата закладання кіля – 15.05.1988. Дата спуску – 30.11.1989. Район плавання судна відповідав класу М-СП 3,5: змішане (море-ріка), з обмеженнями по морських районах і сезонах згідно з правилами…” – йдеться в описі лота.

Стартова ціна судна становила 2 438 475 грн. В аукціоні брали участь чотири учасники. Найвищу суму запропонувало ТОВ “Альфа груп 77” кременчуцького бізнесмена Віталія Марченка. Вона запропонувала за танкер 6, 425 млн грн. Тобто фактично може отримати танкер за ціною елітного авто.

Судно брало участь у захопленні двох українських артилерійських катерів і буксира у 2018 році

Як зазначено в ухвалі Дніпровського районного суду від 25 вересня 2024 року, 25 листопада 2018 року танкер “Нейма” (NEYMA) за допомогою трьох буксирів здійснив блокування  морського судноплавного Керч-Єнікальського каналу у Керченській протоці Азовського моря. Вони перекрили шлях українським малим  броньованим артилерійських катерів “Бердянськ” та “Нікополь”, а також рейдового буксира “Яни Капу”, які прямували з Одеси до Маріуполя. У результаті ці судна не змогли пройти через Керченську протоку та були захоплені. Тоді було взято у полон 22 військовослужбовці ВМС ЗС України, 2 військовослужбовці Служби безпеки України, а також заподіяно тілесні ушкодження двом військовослужбовцям ВМС ЗС України та одному військовослужбовцю Служби безпеки України. Матеріальні збитки оцінили у розмірі 260 006 915 грн.

26 грудня 2018 року слідчий суддя Приморського районного суду Одеси наклав арешту на судно “Нейма”.  24 липня 2019 року від Одеського загону морської охорони  надійшли дані про те, що судно із цими ж ідентифікаційними номерами під прапором РФ рухається по річці Дунай у напрямку порту Ізмаїл. Однак на той час воно уже мало назву NIKA SPIRIT. Того ж дня Приморський райсуд надав дозвіл на проведення обшуку цього судна. Наступного дня під час обшуку  танкера NIKA SPIRIT, який перебував на території ПрАТ “Дунайсудноремонт”, вилучено документи та речі, які підтверджують, що саме це судно було використано як знаряддя вчинення злочину під час блокування каналу 25 листопада 2018 року.

Відповідно до знайденого на судні свідоцтва на право власності на судно, виданого у червні 2019 року капітаном морського порту Таганрог, Російська Федерація, власником судна “NIKA SPIRIT”, колишня назва NEYMA на підставі договору купівлі-продажу від 15.01.2019 року є ТОВ “Альтомар Шиппінг” (Краснодарський край, Російська Федерація). Відтак судно NIKA SPIRIT визнано речовим доказом, оскільки воно фактично є знаряддям вчинення злочину.  Того ж дня судно, відповідно до протоколу від 25.07.2019 року, передано на відповідальне зберігання до Ізмаїльського прикордонного загону.

Згідно з договором купівлі-продажу судна укладеного 15 січня 2019 року у Вологді (Російська Федерація” між ТОВ “Волго-Донське Суднове Агентство”  та покупцем ТОВ “Альтомар Шиппінг”, вартість судна становила 31 050 000 російських рублів, що відповідно до офіційного курсу Національного Банку України, встановленого на той час становило 12 950 023, 50 грн. 

02 березня 2023 року  арештоване судно NIKA SPIRIT було передано до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Тоді АРМА уклало договір з яким ПАТ “Київський річковий порт” про управління цим транспортним засобом до 2026 року. Однак виявилось, що танкер потребує ремонту. Вартість ремонтних робіт ремонтних робіт оцінили у  22 672015,62 грн. Київський річковий порт не мав змоги сплатити таку суму, тож повідомив про розірвання договору з АРМА.

Крім того, Київський річковий порт повідомив АРМА що Державна служба морського i внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) відмовила в реєстрації в Державному судновому реєстрі України судна “NIKA SPIRIT посилаючись на Порядок реєстрації, який забороняє реєстрацію нафтових танкерів віком, що становить 25 років та більше після дати поставлення судна. У результаті судно вирішили продати.

ТОВ “Альфа груп 77” може бути причетною до постачання російського метанолу в Україну

Щодо ТОВ “Альфа груп 77”, яке стало переможцем аукціону, то воно є фігурантом кримінального провадження Територіального управління БЕБ у Полтавській від 17.02.2023. Йдеться про ймовірну схему постачання російського метанолу через європейські склади в Україну.  

“Відповідно до матеріалів провадження, службові особи групи компаній VW-Groupe, до якої входять ТОВ “Аллюр Оіл”, ТОВ “Азарес”, ТОВ “ТД Кременчук”, ТОВ “Атлантік 2020”, ТОВ “Нафтогазоіл”, ТОВ “Стандарт Оіл Компані”, ТОВ “Оіл Енерджи Плюс”,  ТОВ “Афіна-М”, ТОВ “Інтерего”, діючи за попередньою змовою, імпортують на територію України підакцизний товар метанол (метиловий спирт), з метою його використання для незаконного виготовлення паливно-мастильних матеріалів, який своєю чергою може бути виготовлений на території Російської Федерації та республіки Білорусь, маскуючи його під виглядом розчинників, які нібито надалі реалізовують підприємствам реального сектору економіки, з метою безпідставного формування штучного податкового кредиту, тим самим, ухилились від сплати податків на суму 2,2 млрд грн, що призвело до фактичного ненадходження до Державного бюджету коштів в особливо великих розмірах”, – йдеться в ухвалі Полтавського апеляційного суду.  

Джерело

БЕББілорусьДніпропетровська областьКиївська областьНафтогазРосія